Pielęgnacja skóry – rodzaje środków i ich zastosowanie

Odpowiednia pielęgnacja skóry – to zrobić, warto poznać specyfiki dostępne na rynku.

Mleczko do pielęgnacji

Zacznijmy od mleczka do pielęgnacji mebli skórzanych. Jest to zwykle dość gęsta mieszanina o niskiej lepkości, która skomponowana powinna być z tłuszczów i olejów łatwo aplikowanych za pomocą ścierki. W zależności od rodzaju skóry może zawierać filtr UV, przeciwutleniacze czy specyfiki redukujące uszkodzenia sofy skórzanej czy kanapy skórzanej.

Wosk do mebli ze skóry

W przypadku wosku częściej stosuje się go do skór obuwiowych, ale przy meblach wypoczynkowych również znajdują zastosowanie. Wosk stworzony jest na bazie:

Wazeliny,
Tłuszczy zwierzęcych,
Olejów.

Jego zadaniem jest impregnacja skór licowych, nawilżenie i przeciwdziałanie pęknięciom. Nie nadaje się jednak do aniliny czy zamszu – wymaga tzw. skór gładkich, jednak w przypadku skór meblowych używanie wosków powinno być ograniczone. Natłuszcza się skóry stare, wieloletnie.

Krem pielęgnacyjny

Krem jest pochodną mleczka, ale wykazuje bardziej wytrzymałą strukturę, która pozbawiona jest stabilizatorów. Działanie ma jednak podobne, a od mleczka odróżnia go lepkość. To sprawia jednak, że wchłania się gorzej i gorzej tworzy powłokę na meblach wysokiej klasy Deko.

Olej do mebli skórzanych

Meble ze skóry wymagają zajęcia się nimi odpowiednio do ich charakterystyki. Jednak w przypadku oleju do mebli tutaj mamy pewność, że niemalże każda skóra (oprócz anilinowych) nie ucierpi po starciu z nim. Pomimo tego olej wciąż budzi dyskusję wśród garbarzy. „Często słyszy się stwierdzenie, że tłuszcz zamyka pory skóry. Wręcz przeciwnie, olej sprawia, że skóra staje się „zbyt tłusta”. Należy zaznaczyć, że olej do skór niezawierający ciężkich żywic ledwo „dotyka” materiał. Dla starszych, wysuszonych skór używanie oleju ma sens, ponieważ przenika on w głąb włókien”.

Pielęgnacja skóry szarym mydłem

Nietypowy produkt, którego nie stosuje się zbyt często. Szczególnie popularne dawniej, gdy nie wynaleziono nowoczesnych metod dbania o meble skórzane. Szare mydło to produkt alkaliczny. Nie jest dziś polecany do skór meblowych, to tkanin łatwo czyszczących. Skóra w garbarni nabiera bowiem odczynu kwasowego, a mydło ma odczyn zasadowy, co może grozić zniszczeniem materiału.

Balsam do mebli ze skóry

Nakładanie balsamu ze skóry jest często oferowane do skór gładkich. Daje to impregnację przed wodą i zabrudzeniom. Generalnie produkty na bazie wosku pszczelego lub żywicy działa impregnująco na meble wypoczynkowe Deko. Jednak w wielu przypadkach musi być to balsam wysokiej klasy. Często jednak balsam zamyka pory skóry, a więc nie powinien być stosowany z meblami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *