Pielęgnacja skóry – ważne porady i przydatne wskazówki

Salony meblowe deko

 

Pielęgnacja skóry – ważne i przydatne wskazówki oraz porady jak o nią dbać

Skórzane meble to symbol elegancji, trzeba wiedzieć co to pielęgnacja skóry dzięki niej otrzymamy trwałości luksusu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup skórzanej sofy, fotela czy krzesła. Jednak aby cieszyć się ich pięknem i funkcjonalnością przez długie lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Pielęgnacja skóry – ważne i przydatne wskazówki oraz porady jak o nią dbać, tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. . Poniższy przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak dbać o skórzane meble od chwili zakupu, przez dostawę i najbliższe 20 lat użytkowania.

Pielęgnacja skóry-porady, wskazówki
1. Zakup skórzanych mebli – pielęgnacja skóry
Wybór odpowiedniej skóry

Na rynku dostępne są różne rodzaje skóry, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Przed zakupem warto zrozumieć różnice między nimi:

  • Skóra anilinowa: Jest to najbardziej naturalna forma skóry, niebarwiona lub lekko barwiona, co pozwala zachować jej naturalne cechy. Jest miękka i luksusowa, ale także bardziej podatna na zabrudzenia i uszkodzenia.
  • Skóra półanilinowa: Jest barwiona powierzchniowo, co czyni ją bardziej odporną na plamy i uszkodzenia, zachowując jednocześnie miękkość i naturalny wygląd.
  • Skóra pigmentowana: Ma dodatkową warstwę barwnika, co czyni ją najbardziej trwałą i odporną na plamy, ale mniej naturalną w wyglądzie.
Kontrola jakości

Przy zakupie skórzanych mebli ważne jest, aby dokładnie sprawdzić jakość wykonania. Zwróć uwagę na szwy, równomierność koloru oraz obecność jakichkolwiek uszkodzeń. Pamiętaj, że naturalna skóra może mieć drobne niedoskonałości, takie jak blizny czy zmarszczki, które świadczą o jej autentyczności.

2. Dostawa skórzanych mebli
Transport i montaż

Skórzane meble są zazwyczaj ciężkie i wymagają ostrożnego transportu. Podczas dostawy upewnij się, że meble są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami. Po dostarczeniu na miejsce, delikatnie rozpakuj meble, unikając używania ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić skórę.

Pierwsze kroki po dostawie

Po ustawieniu mebli w docelowym miejscu, warto pozwolić im się „odpocząć” przez kilka dni. Skóra potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowego środowiska i temperatury. Unikaj umieszczania mebli w bezpośrednim świetle słonecznym lub w pobliżu źródeł ciepła, które mogą wysuszyć skórę i spowodować jej pękanie.

3. Codzienna pielęgnacja skórzanych mebli – pielęgnacja skóry
Odkurzanie i czyszczenie

Regularne odkurzanie skórzanych mebli jest kluczowe, aby usunąć kurz i zabrudzenia, które mogą powodować zarysowania. Używaj miękkiej szczotki lub ściereczki z mikrofibry, aby delikatnie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Czyszczenie plam

Jeśli na skórze pojawią się plamy, należy działać szybko. Plamy z płynów należy delikatnie osuszyć miękką ściereczką, unikając pocierania, które może wetrzeć plamę głębiej w skórę. W przypadku trudniejszych plam, można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia skóry, zawsze testując je najpierw na niewidocznej części mebla. Warto skorzystać ze sprawdzonych produktów, takich jak Środki do skóry ekologicznej czy Środki do skóry – zestaw mały.

Usuwanie plam krok po kroku – pielęgnacja skóry

W zależności od rodzaju plamy, proces usuwania może się różnić. Poniżej znajdują się linki do szczegółowych poradników na temat usuwania różnych rodzajów plam z skóry naturalnej:

Nawilżanie skóry

Skóra, podobnie jak ludzka skóra, potrzebuje nawilżenia. Regularne stosowanie specjalnych balsamów i kremów do skóry pomoże zachować jej elastyczność i miękkość. Nawilżenie powinno odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące, a w suchym klimacie nawet częściej.

4. Okresowa konserwacja – pielęgnacja skóry

Regularna konserwacja skórzanych mebli jest kluczowa, aby zachować ich piękno i trwałość. Poniżej przedstawiam szczegółowy proces konserwacji skórzanych mebli, który warto przeprowadzać co sześć miesięcy.

Konserwacja co 6 miesięcy – pielęgnacja skóry

Krok 1: Przygotowanie mebli

Przed rozpoczęciem konserwacji, dokładnie odkurz meble, aby usunąć kurz i luźne zanieczyszczenia. Używaj miękkiej szczotki lub ściereczki z mikrofibry, aby nie porysować powierzchni skóry.

Krok 2: Mycie mebli

Następnie umyj skórzane meble specjalnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do skóry. Możesz użyć Środków do skóry ekologicznej lub Środków do skóry – zestaw mały. Nałóż środek czyszczący na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzyj powierzchnię mebli, wykonując koliste ruchy. Unikaj moczenia skóry i zawsze używaj niewielkiej ilości środka czyszczącego.

Krok 3: Suszenie

Po umyciu mebli pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Skóra powinna wyschnąć naturalnie, co może zająć kilka godzin. Nie przyspieszaj procesu suszenia, używając suszarki lub umieszczając meble w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ może to uszkodzić skórę.

Krok 4: Nakładanie preparatu konserwującego

Gdy skóra jest już sucha, nałóż preparat konserwujący. Użyj miękkiej ściereczki i nałóż na nią niewielką ilość preparatu. Delikatnie rozprowadź preparat na powierzchni skóry, nakładając cienką warstwę. Ważne jest, aby preparat był równomiernie rozprowadzony i nie pozostawiał smug.

Krok 5: Wchłanianie preparatu

Po nałożeniu preparatu konserwującego, pozostaw meble na 12 godzin, aby preparat mógł się wchłonąć. W tym czasie preparat nie tylko nawilży skórę, ale także wytworzy warstwę hydrofobową, która ułatwi przyszłe czyszczenie mebli i zapobiegnie wchłanianiu kolorowych płynów.

Konserwacja roczna – pielęgnacja skóry

Raz w roku warto przeprowadzić kompleksowy przegląd stanu skóry. Sprawdź, czy nie pojawiły się pęknięcia, przebarwienia lub inne oznaki starzenia się skóry. W razie potrzeby zastosuj specjalistyczne preparaty regenerujące, które pomogą przywrócić skórze jej pierwotny wygląd i właściwości. Regularna konserwacja i przegląd stanu mebli pozwoli cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Środki do skóry ekologicznej

Środki do skór OTTIMO 2 x 100ml

Środki do skór OTTIMO 2 x 250ml

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *