Pielęgnacja skóry – ważne i przydatne wskazówki

 

Pielęgnacja skóry – najważniejsze informacje

Musimy pamiętać, że skóra jest materiałem pochodzenia zwierzęcego. Każdy jej błam jest inny i posiada charakterystyczne znamiona takie jak: ukąszenia, blizny, pęknięcia, zmarszczki, fałdy, czy zadrapania. Istotne jest, że cechy te nie mają negatywnego wpływu na trwałość użytkowania mebla, a wręcz przeciwnie wszystkie te cechy świadczą o naturalnym pochodzeniu skóry, potwierdzają naturalną jej klasę, a jednocześnie dzięki nim każdy wykonany ze skóry mebel zawsze jest unikalny i niepowtarzalny. Pielęgnacja skóry jest niezwykle istotna dla dobrej kondycji skóry.

 

 

Skóra Madras na której pracujemy, to typowa skóra licowa. Z tego rodzaju skór produkowane jest ponad 90% mebli skórzanych na całym świecie. Ten gatunek skóry jest stworzony do codziennego użytkowania. Skóra Madras jest za pigmentowana jednym kolorem i zabezpieczona lakierem impregnującym przed ścieraniem oraz działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo skóry te ładnie układają się na meblach oraz są przyjemne w dotyku.

 

Jak pielęgnować skórę?

Pielęgnacja skóry zależy od jej rodzaju. Bez względu na rodzaj barwienia, meble skórzane musimy regularnie odkurzać na sucho delikatną szczotką absorbującą kurz. Bardzo ważne jest, aby „pomagać” skórze w jej regeneracji. Zatem podstawowym sposobem dbania o skórę naturalną jest jej regularne odkurzanie. Ogranicza to kumulację zabrudzeń. Ssanie odkurzacza podobnie jak zabieg kosmetyczny wyczyści pory w skórze i nada jej czysty wygląd. Zalecane jest odkurzanie na sucho.

Skórę naturalną musimy traktować jako „raz żyjącą”, a więc ze staranną uwagą, by zapewnić jej długowieczność. Podobnie jak skóra ludzka ma skłonność do przesuszania i pękania jeśli jest narażona np. na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego też, ważne jest aby unikać stawiania mebli skórzanych blisko kaloryferów, kominka, unikać bezpośredniego światła słonecznego ponieważ promienie słoneczne mają niewątpliwie negatywny wpływ na wygląd mebla. Największym wrogiem skóry jest suche powietrze, które powoduje, że skóra staje się krucha i pęka. Najprostszym sposobem zadbania o właściwą wilgotność mebli skórzanych jest odpowiednia pielęgnacja.

W przypadku skór pigmentowanych od czasu do czasu warto przetrzeć meble wilgotną szmatką, nie mokrą!. Przy głębszych zabrudzeniach należy użyć środków czyszczących przeznaczonych do skór naturalnych.

Środki do pielęgnacji

Do mebli ze skóry naturalnej nie stosujemy środków czyszczących niesprawdzonych producentów. Musimy też pamiętać, aby nie używać detergentów, nieodpowiednich środków do pielęgnacji, zwłaszcza wyprodukowanych na bazie alkoholu, zawierających naftę, rozpuszczalniki, lakier, terpentynę, spirytus, aceton, proszek do prania -substancje te niszczą naturalną, cienką warstwę ochronna skóry, tym samym mogą one trwale uszkodzić skórę.

Skórę naturalną, tak samo jak każdy inny materiał obiciowy, należy odpowiednio pielęgnować. Skóra właściwie konserwowana odpowiednimi preparatami, z upływem lat nabierze niepowtarzalnego uroku i klasy. Jednocześnie utrzyma wszystkie swoje walory użytkowe, elastyczność oraz piękny wygląd. Skóra powinna być okresowo poddawana zabiegom konserwującym – w ten sposób zachowuje na dłużej swoje właściwości . W zależności od intensywności użytkowania zabiegi takie powinno się stosować 2-3 razy w roku, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy – jest to maksymalna trwałość powłoki impregnującej. Częstotliwość nawilżania skóry zależy od intensywności jej użytkowania. Jeśli korzystasz z mebli skórzanych codziennie, dodatkowo Twoje meble są w jasnym odcieniu, a także w mieszkaniu jest ciepło, to takie meble koniecznie trzeba konserwować co 3 miesiące. Jeśli natomiast korzystasz z mebli rzadko, a ponadto posiadasz meble w ciemnym kolorze skóry co 5 miesięcy.

Środki dedykowane do pielęgnacja skóry naturalnej typu Madras:

Leather Cleaner – środek na bazie wody do czyszczenia wszystkich typów skór. Łagodny dla skóry, zachowuje jej elastyczność i miękkość. Nie pozostawia smug i zacieków nawet na mocno matowych tapicerkach. Posiada neutralne dla skóry Ph. Produkt przebadany dermatologicznie. Preparatu nie należy stosować do nubuku i zamszu.

Leather Protector  – innowacyjny środek o kremowej konsystencji, na bazie wody przeznaczony do skór pigmentowanych (gładkich), antycznych-dwubarwnych, anilin, semianilin. Zabezpiecza przed plamami pochodzenia wodnego, tłuszczowego i alkoholowego. Technologia HYDROGUARD skutecznie hamuje proces starzenia się powłoki skóry. Wzbogacony o dodatki lanoliny i wosku pszczelego. Zawiera filtr UV spowalniający proces płowienia koloru. Produkt przebadany dermatologicznie. Preparatu również nie należy stosować do nubuku i zamszu.

Dostępny w dwóch wersjach o pojemności 100 ml oraz 250 ml każdy.

 

Ważne informacje

WARTO PAMIĘTAĆ!

*Delikatnie przecierać powierzchnię skóry wilgotną szmatką, aby uniknąć ścierania się lica,-
*używać tylko letniej wody, ponieważ wysoka temperatura może spowodować trwałe uszkodzenie lica,-
*nie namaczać! – może się zdarzyć, że woda odbarwi skórę,-
*nie używać detergentów, środków chemicznych, zwłaszcza wyprodukowanych na bazie alkoholu, benzyny i rozpuszczalników,-
*tłuszcz, olej, pot może rozpuścić barwnik tworząc odbarwienia,-
*krem do rąk przyczynia się do destrukcji skóry – najczęściej w okolicach podłokietników gdzie zazwyczaj trzymamy dłonie, skóra może się odbarwić bądź sprawiać wrażenie popękanej struktury,-

*szczególnie należy unikać ubrań, pledów, koców, które farbują oraz zostawiają plamy na skórze.

Nie należy używać produktów kilku firm. Każdy z tych produktów zawiera inny skład. Użycie na jednym meblu nawet w odstępie czasowym, różnych preparatów może zadziałać na skórę destrukcyjnie. Zawarte w środkach składniki mogą na siebie oddziaływać, co w efekcie może zniszczyć skórę na meblu.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *