Rodzaje skóry – jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Rodzaje skóry – jak je rozpoznać i po co?

Wiedza o tym jakie są rodzaje skóry może być niezbędna, by dłużej cieszyć się z przyjemnego wypoczynku.Po pierwsze ze względu na to, abyśmy nie wybrali tzw. eko-skóry, czyli tworzywa sztucznego. Po drugie, nie wiedząc, jaką mamy skórę, jesteśmy zmuszeni do pielęgnacji niedostosowanej do charakterystyki materiału.

Jak zbudowana jest skóra?

Materiał naturalny, jakim jest skóra, to wyjątkowo delikatne, ale wytrzymałe tworzywo. Jej charakterystyka, a co za tym idzie także charakterystyka mebli ze skóry, wiąże się z budową. Składa się ona z włókien, które fachowo nazywane są fibrylami. W spodniej warstwie tworzą one luźną, łatwo rozdzieralną powłokę. Z kolei od strony wierzchniej, tzw. lica, skóra ma charakter zbitej warstwy włókien. Dzięki temu nie tylko sofy czy kanapy skórzane są tak efektowne w wyglądzie, ale także pozwalają na większą wytrzymałość.

Meble wypoczynkowe – rodzaje skóry

Wybierając meble skórzane Deko musicie pamiętać o tym, że pochodzenie i jakość skóry ma wpływ na jej zachowanie. W podstawowym podziale skór z naturalnym licem możemy wyróżnić:

Skóry anilinowe – to skóry powierzchniowo otwarte. Są to skóry bardzo delikatne, chłoną wodę. Mają naturalne ziarno skóry, więc na meblach ze skóry anilinowej plamy będzie widać bardzo wyraźnie. Są one jednak w stanie przyjąć 70% wilgotności człowieka. To jedna z najdroższych skór świata.
Skóra semi-anilinowa – jest dość podobna do anilinowej, jednak wykazuje nieco inne charakterystyki. Posiada pigment oraz delikatną warstwę wykończenia. Jest to skóra częściowo zamknięta, może zatem utrzymywać krople wody. Obie skóry są rzadkie.
Skóra gładka, pigmentowana, zamknięta – niewchłaniająca wody, utrzymująca się na powierzchni. Jest zbudowana z warstwy skóry i warstwy farby oraz specjalne wykończenie. Blokuje wodę oraz powstawanie plam, a do tego jest odporna na ścieranie, dlatego są częściej wybierane do produkcji mebli wypoczynkowych.
Meble ze skóry z licem korygowanym

Innym rodzaje skór są skóry z licem korygowanym, czyli specjalnie przygotowanym do przetworzenia. Są to skóry najczęściej wykorzystywane do produktów relaksujących oraz do mebli z tkanin łatwo czyszczących. Są to tzw. skóry szorstkie oraz skóry dwubarwne, czyli skóry antykowane.

„Chodzi o to, że nie mają one jednego wykończenia, jednej barwy nałożonej. Tylko jest antykarz nałożony. Czyli tak po prawdzie są takie chmurki, przebarwienia, wydaje się, że ta skóra nie jest nowa, że ma kilkadziesiąt lat. Jednak najczęściej jest to robione sztucznie” – mówi specjalista firmy Colourlock Polska. „W tej chwili w takich skórach, które spotkacie na meblach te chmurki są nakładane natryskowo przy pomocy pistoletów”.

Znajomość rodzaju skóry ma wpływ na sposób czyszczenia mebli ze skóry Deko. To sprawi, że sofy czy kanapy, które stoją w salonie będą bez problemu służyły Wam przez długie lata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *