Prawidłowe dbanie o meble

Prawidłowe dbanie o meble

Wybieramy je i zapominamy, że prawidłowe dbanie o meble ma kluczowe znaczenie dla ich stopnia degradacji. Wiesz, jak zająć się skórzanym wyposażeniem wnętrza?

Największy szkodnik mebli skórzanych? My

Ile razy czyściłeś już swoje meble ze skóry stojące w salonie? Za każdym razem, gdy wycierasz kurze, starasz się zastosować czyszczenie dostępnymi środkami? To standardowe działanie jest dla mebli prawdziwie zabójcze. Błąd, który popełniamy, polega na niedopasowaniu odpowiedniego środka chemicznego do rodzaju skóry.

„Środki do pielęgnacji należy wybierać zgodnie z przeznaczeniem do odpowiedniego rodzaju skóry. Zastosowanie wosków do skóry do Nubuku spowoduje plamy, a impregnacja produktami do nubuku na skórze samochodowej będzie bezużyteczna, ponieważ tapicerka w aucie w większości przypadków to skóra licowa, która już posiada zamkniętą powierzchnie i takie preparaty nie poprawią jej ochrony. Z kolei intensywne czyszczenie skór o otwartych porach, spowoduje ciemniejsze plamy. Dlatego zastosowanie dedykowanego środka do odpowiedniego rodzaju skóry jest kluczowe”.

Skóra – tkanina łatwo czyszcząca?

W powszechnej opinii meble deko ze skóry uchodzą za doskonałe pod kątem czyszczenia. Oczywiście jest to po części prawda, gdyż skóra nie wchłania tak brudu, pyłu i innych zanieczyszczeń do środka, a co za tym idzie nie powoduje degradacji tkaniny.

Z drugiej jednak strony często czyścimy meble skórzane nie tylko niewłaściwymi środkami, ale także nieodpowiednio. Dlaczego? Możemy wymienić przynajmniej kilka powodów:

Nadmierna siła – używanie zbyt wiele siły w czyszczenie sofy czy kanapy będzie skutkowało ścieraniem się wierzchniej powłoki ochronnej i szybciej doprowadzi do degradacji produktu;
Gwałtowne ruchy – zbyt nerwowe ruchy sprawiają, że skóra zostaje poddana zbyt mocnemu naprężeniu, co sprawia, że może ulec zniszczeniu lub pęknięciu;
Nieodpowiednie narzędzie – nigdy nie używaj do czyszczenia szczotek i innych ostro zakończonych przedmiotów;
Częstotliwość – za częste czyszczenie powłoki skórnej może sprawić, że mebel stanie się mniej podatny na środki oraz zostanie naturalnie pozbawiony swojej ochrony zewnętrznej.
Niewłaściwie użytkowanie

Trzecim i ostatnim aspektem, który wpływa na stan mebli skórzanych deko jest użytkowanie, a właściwie niewłaściwy jego sposób. Meble wypoczynkowe powinny być ustawione w stałej temperaturze. Wszystko przez to, że skóra nie za bardzo lubi ciepło. Dlatego – zwłaszcza zimą – należy uważać na bliskość grzejników i dbać o nienagrzewanie jej elementów.

Dodatkowo dochodzą również kwestie skóry i zwierząt. Trzeba uważać, by swoimi pazurami lub innymi działaniami nie doprowadziły do degradacji środowiska zewnętrznego materiału, a w efekcie do powolnego niszczenia mebli.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *