Plamy z krwi na tapicerce- jak usunąć?

Plamy z krwi na tapicerce- jak usunąć?
Plamy z krwi na tapicerce- jak usunąć?

Skóra naturalna to jeden z najbardziej trwałych i teoretycznie mniej wymagających materiałów obiciowych. Utrzymanie w czystości i dobrej formie sof, narożnikówfoteli i kompletów wypoczynkowych obitych skórą, jest relatywnie proste. Wystarczy stosować się do ogólnych zaleceń i wskazówek producenta. Plama z krwi na naszej ukochanej kanapie to zdecydowanie nie jest jeszcze powód do rozpaczy. Jeśli pamiętaliśmy o regularnej konserwacji tapicerki, która zabezpiecza skórę, powinno to być jeszcze łatwiejsze.

 

Ważne! Im świeższa plama, tym łatwiej ją zetrzeć – brązowe plamy z krwi najlepiej usuwać od razu po pojawieniu się na sofie.

Pamiętajmy, że zdecydowanie najlepsze efekty osiągniemy reagując szybko. Niektóre plamy na tapicerce kanapy potrafią się utrwalić, często poprzez zastosowanie nieodpowiednich środków. Ich usunięcie może być bardzo trudne albo nawet niemożliwe.

Jak usunąć plamy krwi z różnych tapicerek

Przed usunięciem plam krwi na sofie należy wziąć pod uwagę materiał tapicerki i wybrać odpowiedni środek czyszczący. Krew z mebli skórzanych i tkaninowych ściera się na różne sposoby – niektóre produkty działają lepiej na niektórych materiałach niż inne.

Jak usunąć krew z sofy obitej tkaniną

Najczęściej w naszych mieszkaniach można znaleźć sofy obite tkaninami. Taką tapicerkę wybiera się ze względu na trwałość, łatwość konserwacji i wyjątkowy komfort w domu. Meble wykonane z tkaniny są wygodne w utrzymaniu. Brud z ich powierzchni można zetrzeć w prawie każdy sposób. Tkanina jest dobrze tolerowana przez większość miękkich i agresywnych substancji.

Plama krwi na fotelu czy kanapie to coś z czym ciężko żyć. Zwłaszcza jeśli zapraszamy do siebie gości. Jeśli chodzi o krew to pamiętajmy o podstawowej zasadzie: krew rozpuszcza się w zimnej wodzie! Jeśli mamy kanapę materiałową to nigdy, przenigdy , nie próbujmy czyścić plam z krwi ciepłą wodą. Może to doprowadzić do wniknięcia krwi we włókna i doprowadzić do utrwalenia plamy i konieczności korzystania z usług profesjonalistów.

 

Czym w takim razie wyczyścić krew z tapicerki?

Większość potrzebnych środków znajdziemy w naszej kuchni lub domowej apteczce.

Do wywabiania plam z krwi możemy wykorzystać:

Sól kuchenną – rozrabiamy sól z zimną wodą, aby powstały roztwór był na wzór konsystencji pasty, a następnie nałożyć ją na mokrą plamę. W dalszej fazie należy poczekać aż sól wyciągnie plamę i zeskrobać wyschniętą pastę z powierzchni mebla.

Mydło do prania – w tym celu należy przygotować roztwór z wiórkami mydlanymi, nanieść środek na zabrudzenie, dobrze przetrzeć szmatką lub średnio twardą szczotką. Następnie takie miejsce traktujemy czystą wodą i osuszamy serwetką.

Roztwór sody – łyżkę sody oczyszczonej rozcieńczamy w wodzie, wcieramy w tkaninę i pozostawiamy na godzinę. Następnie resztki produktu zmywamy zimną wodą i osuszamy miejsce czystym ręcznikiem.

Wodę utlenioną – warto jednak pamiętać, aby rozcieńczyć ją z wodą. Zalecane proporcje to 1 do 5. Woda utleniona jest bezpieczniejsza do użycia na jasnych tkaninach. Pamiętajmy, aby najpierw wypróbować przygotowany przez nas roztwór na meblu w jakimś mało widocznym miejscu np. z tyłu kanapy. Po usunięciu plamy wodą utlenioną czyścimy miejsce czystą wodą. Jeśli plama nie została całkowicie usunięta pod żadnym pozorem nie próbujmy osuszyć mebla suszarką. Wysokie temperatury, nie tylko w przypadku plam z krwi powodują ich utrwalanie.

Jak usunąć plamy krwi ze skórzanej sofy

Ze skórzanej sofy bardzo łatwo wytrzeć świeżą krew, znacznie łatwiej niż z tkaniny obiciowej. Ale jeśli plama zdąży wyschnąć, znacznie trudniej będzie sobie z nią poradzić. Krew mocno wchłania strukturę skóry, a z meblami należy obchodzić się bardzo ostrożnie, aby nie porysować ani nie uszkodzić tapicerki.

Etapy radzenia sobie z plamą krwi na meblach ze skóry naturalnej:

1. dodajemy małą łyżkę płynu do mycia naczyń lub odplamiacza do szklanki zimnej wody;
2. zawartość dokładnie mieszamy, aby utworzyć gęstą pianę;
3. dodajemy kilka kropli soku z cytryny do roztworu;
4. zwilżamy miękką szmatkę lub gąbkę w roztworze;
5. ostrożnymi ruchami wycieramy brud na skórzanej sofie przez kilka minut;
6. czekamy 10-15 minut i ponownie wycieramy zabrudzony obszar.

Ważne!

Kiedy plamy z krwi zostanie usunięta z tapicerki sofy, skórę należy spłukać czystą wodą. Zaletą skóry naturalnej jest to, że pozostały detergent wypłukuje się z niej szybciej i łatwiej niż z tkaniny.
W przypadku plam z krwi na meblach ze skóry naturalnej  zazwyczaj wystarcza wilgotna, miękka szmatka lub gąbka. Pamiętaj aby namoczyć je w zimnej wodzie. Plama z krwi na kanapie ze skóry nie powinna być większym wyzwaniem.

Aby skutecznie zetrzeć krew, warto pamiętać o kilku niuansach.

Do usunięcia plamy używamy tylko jednego środka czyszczącego; nie zaleca się mieszania kilku różnych roztworów na raz. Najlepiej wypróbować je pojedynczo, aż pojawi się wynik, mieszając różne chemikalia, efekt możemy odwrócić.

możemy zetrzeć krew z sofy bez uszkodzenia tapicerki, przesuwając się od krawędzi plamy do jej środka. W przeciwnym razie zanieczyszczenie będzie się tylko rozmazywać i stanie się jeszcze bardziej widoczne.
musimy ostrożnie pocierać sofę szczotkami.

Nadmierne tarcie uszkadza tkaninę, a nawet skórzaną tapicerkę. A jeśli zbyt głęboko zmoczymy sofę, później w tym miejscu może zacząć się pleśń, a meble będą nadal uszkodzone.
każdy środek czyszczący należy przed użyciem przetestować na niewidocznym obszarze tapicerki. Da nam to pewność, że środek nie odkształci powierzchni sofy, nie spowoduje nieodwracalnego uszkodzenia tkaniny, ani nie zmieni koloru mebli.

Możesz zetrzeć plamy z krewi z kanapy za pomocą sprawdzonych domowych metod. Bardzo proste i niedrogie środki z domowego zaplecza pomagają usunąć krwawe plamy. W całym procesie usuwania zabrudzeń należy jednak pamiętać o ostrożności. Zarówno tapicerkę materiałową, jak i skórzaną należy czyścić bardzo ostrożnie, nie uszkadzając jej powierzchni i wewnętrznej struktury.

Przeczytaj również:

Krzesła tapicerowane skórą naturalną, 5 powodów dlaczego warto je wybrać

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *