Fotele skórzane

Fotele skórzane to meble obecne w wielu naszych domach. Coraz większą wagę przywiązujemy do kunsztu ich wykonania, nietuzinkowego wyglądu oraz komfortu związanego z ich użytkowaniem. W pędzie dnia codziennego nie zastanawiamy się jednak nad tym, jakie były koleje ich losu. A trzeba przyznać, że fotele – w tym fotele skórzane –  mogą poszczycić się bujną historią.

Fotele skórzane – rys historyczny

Fotele towarzyszą ludzkości od tysiącleci. Ich pierwowzorem były trony, a więc siedziska przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. Najstarszym europejskim krzesłem jest siedzisko, które do dzisiaj znajduje się w sali tronowej zrujnowanego już pałacu w Knossos, a przeżywającego lata świetności w okresie kultury minojskiej.

Źródło zdjęcia

Przez całe średniowiecze fotele pełniły wyłącznie funkcję reprezentacyjną. W epoce renesansu zaczęły pojawiać się pierwsze fotele przeznaczone dla wygody zwykłych ludzi. Okres baroku był niesamowicie płodny pod względem form i odmian foteli, co skutkowało wymyślnymi wzorami i bogatymi zdobieniami. Jednak prawdziwa rewolucja w branży mebli tapicerowanych nastąpiła dopiero w XIX wieku, za sprawą wynalezionej w 1826 sprężyny tapicerskiej. Angielski wynalazek zrewolucjonizował branżę meblarską. Odtąd zaczęły powstawać naprawdę komfortowe fotele, które w niczym już nie przypominały kamiennych siedzisk ze starożytności. Historia mebli tapicerowanych, w tym foteli skórzanych to zwierciadło dziejów ludzkości. W pewnych okresach typowy był dla nich minimalizm oraz geometria w innych bogactwo i finezja. Bez wątpienia fotele przebyły długą drogę i u progu XXI wieku cieszą się niesłabnącą popularnością. Projektanci i wykonawcy czerpią garściami z dorobku swoich poprzedników. Jedni poszukują w minionych latach inspiracji dla nowatorskich rozwiązań, inni z pietyzmem starają się przywrócić urodę starym, zniszczonym dziełom sztuki. Na przestrzeni dziejów powstało wiele modeli foteli, z których niektóre, jak np. fotel 366 i uszak okazały się ponadczasowe.

Fotel 366

źródło zdjęcia 

Fotel Chierowskiego to kultowy mebel o ponadczasowej formie, który od lat gości w naszych domach. Historia jego powstania sięga czasów PRL – u. Fotel 366 został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego, jednego z najważniejszych polskich projektantów tamtych czasów. Narodziny przyszłej gwiazdy miały miejsce w dość dramatycznych okolicznościach. Po pożarze Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach zaistniała potrzeba znalezienia projektu umożliwiającego szybką i tanią produkcję w celu nadrobienia strat. Projekt Chierowskiego doskonale wpisał się w ten plan. Fotel o prostej, nowoczesnej konstrukcji całkowicie odbiegał od ciężkich mebli w przedwojennym stylu, które wytwarzano dotychczas na terenie fabryki. Nowatorskie rozwiązanie było oszczędne w formie i właściwie pozbawione ozdób, poza guzikami i ewentualnymi pikowaniami. Prosty design powodował, że był to mebel nowoczesny i zgrabny, cieszący się uznaniem w szerokich kręgach. Zdobył olbrzymią popularność i był produkowany niemal przez ćwierć wieku. Dzisiaj fotele Chierowskiego znowu wracają do łaski i postrzegane są jako perełki designu. Produkuje się nowe wersje fotela 366, a aukcje internetowe pełne są ofert starych egzemplarzy, które przeznaczone są do renowacji.

Fotel uszak

Fotel uszak zaprojektowany został w Anglii lub we Francji w okresie Ludwika XIV, na wzór królewskiego tronu. Elegancki i luksusowy mebel spotkał się z dużą popularnością wśród francuskich elit. Fotel zawdzięcza swoją nazwę wysokim oparciom w kształcie uszu. Jego konstrukcja powstała kilka wieków temu, jednak wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem komfortu i elegancji. Ergonomiczny kształt, masywne oparcie i wygodne podłokietniki to ponadczasowe zalety tego nieustannie udoskonalanego modelu.

Fotele skórzane – salony stacjonarne i sklep internetowy Meble Deko

Odpowiedni wybór mebli pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat i wpływa na estetykę całego wnętrza. Dlatego w momencie tworzenia przestrzeni mieszkalnej ważnym kryterium jest ukierunkowanie danego pokoju, salonu, kuchni, łazienki lub przedpokoju na styl meblowy, który będzie wpływać na wizerunek całego pomieszczenia. Decydując się na konkretny styl mebli, można jednorazowo lub etapami kompletować w określonym charakterze komody, stoły, sofy i oczywiście fotele. Na stronie Sofy i fotele Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl) prezentowana jest bogata oferta foteli skórzanych oferowanych przez sieć Meble Deko. W ofercie stacjonarnych salonów i sklepu internetowego Meble Deko znajdziemy fotele skórzane  w stylu:

  • angielskim,
  • klasycznym,
  • loftowym,
  • nowoczesnym,
  • skandynawskim.

Fotele różnią się kształtem, kolorem, rodzajem tapicerki, jednak wszystkie oferowane modele charakteryzuje dbałość o szczegóły, najwyższej jakości materiały, kunszt wykonania i funkcjonalność.

Fotele skórzane – oferta w stylu angielskim

Fotel chesterfield jest pikowany w kratę, której łączenia zdobią masywne guziki, obciągnięte tapicerowaną białą skórą, właściwą dla całego produktu. Oparcie i podłokietniki połączone są w jedną całość o tej samej wysokości. Wygodne podparcie gwarantują masywne i mocno zaokrąglone krawędzie. Prezentowany fotel jest ucieleśnieniem klasy i luksusu.

Fotele skórzane – oferta w stylu klasycznym

Fotele w stylu klasycznym są uniwersalne i ponadczasowe. Eleganckie, często wytworne, ale nie przesadzone formy tego mebla pasują niemal do każdego wnętrza. Cechuje je spokój, estetyczna spójność i prawdziwa elegancja bez nachalnego blichtru.

Fotele skórzane – oferta w stylu loftowym

Fotele loftowe są surowe i funkcjonalne. Istotą tego stylu jest łączenie tapicerki z metalem i ograniczenie elementów dekoracyjnych.

Fotele skórzane – oferta w stylu nowoczesnym

Fotele w stylu nowoczesnym cechuje prostota i funkcjonalność oraz brak zbędnych zdobień.

Fotele – oferta w stylu skandynawskim

Drewniane nóżki z litego drewna wzbogacają fotel wizualnie i dodają mu lekkości. W stylu skandynawskim ważna jest naturalność i nawiązanie do przyrody, stąd tapicerki wykonuje się z tkanin produkowanych z włókien roślinnych.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *