Wnętrza industrialne i loftowe

Wnętrza industrialne i loftowe
Wnętrza industrialne i loftowe – Czy znacie różnicę między loftem a wnętrzem utrzymanym w stylu industrialnym?
Czy wiecie kiedy i gdzie powstały oba style? Czy potraficie wskazać meble pasujące do wnętrza industrialnego i loftowego? O tym co łączy, a co dzieli oba style piszemy w naszym najnowszym artykule.
Wnętrza industrialne i loftowe – Magazyn w jednej z dzielnic Manhattanu – SoHo, w 1960 roku…  

Wnętrza industrialne i loftowe … Dzisiejszy styl industrialny i loftowy narodził się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, w połowie XX wieku na skutek recesji opustoszało wiele obiektów przemysłowych. W jednej z dzielnic Manhattanu – SoHo, przedsiębiorcy mierzący się z widmem bankructwa zaczęli masowo opuszczać fabryki, magazyny i biura. W latach 1960 -1980 była to opuszczona, brudna i niebezpieczna część Nowego Jorku. Opuszczone przestrzenie zaczęli jednak kupować i przekształcać w pracownie oraz mieszkania lokalni artyści. Pofabryczne aranżacje podbiły w krótkim czasie nie tylko serca Amerykanów mieszkających w SoHo, ale także osób zamieszkujących inne części kontynentu. Kolejne lata przyniosły ekspansję stylu za ocean. Dzisiaj ceny nieruchomości w dzielnicy SoHo, są jednymi z najwyższych w Nowym Jorku.…..

Wnętrza industrialne i loftowe – Pofabryczne przestrzenie w Polsce…

Do Polski moda na wnętrza industrialne i loftowe przywędrowała na początku XXI wieku. Pierwsze tego typu wnętrza zaaranżowano w historycznych, ceglanych budynkach, w głównych ośrodkach przemysłowych – Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Dzisiaj styl industrialny i loftowy to nie tylko pofabryczne pomieszczenia przerobione na mieszkania. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także industrialne aranżacje wnętrz w nowym budownictwie.

Wnętrza industrialne i loftowe – cechy wspólne

Obecnie wnętrza industrialne i loftowe  są jednymi z najciekawszych i najbardziej pożądanych stylów aranżacji wnętrz. Co je łączy?

Wnętrza industrialne i loftowe  bazują na otwartych przestrzeniach, pozbawionych ścianek działowych i innych elementów, które fizycznie wydzielałyby strefy. Przejścia pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami użytkowymi wydzielane są za pomocą elementów wyposażenia, dodatków lub zmian w kolorystyce. Oprócz otwartego planu cechami wspólnymi wnętrz urządzonych w obu stylach są wysokie sufity, duże okna, elementy konstrukcyjne z cegły, betonu, metalu, a także surowy design, np. widoczne instalacje. Oba style łączy podstawowa paleta barw: biel, szarość i czerń, a także wykorzystanie naturalnych materiałów i wysoka jakość mebli. Do cech wspólnych należy zaliczyć również minimalizm i umiar w dekorowaniu. Nie możemy zapominać o znaczeniu światła – do wnętrz loftowych i industrialnych wprowadzają je duże przeszklenia oraz stojące i wiszące lampy.

Wnętrza industrialne i loftowe – różnice

Wnętrza industrialne i loftowe  A co dzieli oba style? Wnętrza Wnętrza industrialne i loftowe różnicują przede wszystkim zastosowane dodatki i kolory.

Wystrój industrialny stawia w tym przypadku na wyraziste i ciemne barwy, które kontrastują z szarością betonu czy beżem naturalnego drewna. Poza bazowymi barwami, pojawia się czerwień, bordo, butelkowa zieleń i granat. Ciemne tonacje barw oraz rzadkie akcenty roślinne utrudniają ocieplenie wnętrza. Budowaniu przytulności nie sprzyjają również dekoracje industrialne, które mają prostą formę i nawiązują do przeszłości. Charakterystyczne dla aranżacji industrialnej są bowiem oprawy świetlne przypominające reflektory, a także plakaty przypominające maszyny.

We wnętrzach loftowych nie znajdziemy już tylu elementów nawiązujących do opuszczonych magazynów i fabryk. Za ożywienie loftowej przestrzeni nie odpowiadają też intensywne, wyraziste barwy. W wystroju loftowym prym wiodą bowiem ciepłe odcienie pastelowe, najczęściej błękit i słomkowy żółty. I chociaż na ścianach nadal króluje beton i cegła, to zwykle nie w swoim oryginalnym wydaniu, lecz pomalowane na jaśniejszy kolor. Dekoracje w lofcie tworzą grafiki z geometrycznymi wzorami. Częściej też spotkamy tutaj zielone rośliny, miękkie dywany i puszyste poduszki oraz pledy.

Oba style łączy historia i elementy bazowe, różni paleta barw i wachlarz dodatków, co wpływa na stopień natężenia przytulności. Zatem wnętrza utrzymane w stylu industrialnym i loftowym rozpoznamy na podstawie ogólnego efektu, jakim jest przytulność. Cieplejszy i bardziej przytulny jest loft, a bardziej surowy i przepełniony historią swojego pochodzenia – styl industrialny.

Wnętrza Industrialne i loftowe – niezbędne meble

Meble we wnętrzach industrialnych i loftowych powinny zachować minimalistyczny charakter. Metalowe regały, drewniane komody o prostej, geometrycznej bryle oraz narożniki i fotele o prostych liniach to typowy wybór do tego rodzaju aranżacji.

W industrialnych wnętrzach wspaniale prezentują się meble, które sprawiają wrażenie zniszczonych lub starych. Często meble do tego typu wnętrza tworzone są z wykorzystaniem elementów starych maszyn, którym nadaje się nowe życie. Regały, komody i siedziska powinny być w tym przypadku duże, proste, a nawet surowe oraz niezwykle solidne.

W lofcie królują duże ażurowe regały oraz proste komody i stoły, charakteryzujące się efektem postarzanego drewna, a także mariażem drewna, metalu i szkła. Fotele, narożniki i sofy powinny odznaczać się prostymi kształtami i brakiem dekoracyjnych detali, czyli wskazane jest unikanie klasycznych zdobień i tapicerek we wzory.

Co ważne, meble w przestrzeni industrialnej i loftowej nie muszą stanowić kompletu, czyli mile widziany jest fotel stylistycznie nie pasujący do kanapy, awangardowy stolik oraz różne modele krzeseł przy stole.

Jesteś na etapie poszukiwania mebli do wnętrza loftowego? Poniżej prezentujemy wybrane meble z oferty sieci Meble Deko, które wspaniale odnajdą się w takiej przestrzeni.

Wnętrza industrialne i loftowe  Vegas Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl)

Wnętrza industrialne i loftowe  Narożnik Dante Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl)

Wnętrza industrialne i loftowe  Ława Maja Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl)

Wnętrza industrialne i loftowe  Krzesło z rączką Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl)

Wnętrza industrialne i loftowe  Narożnik Etno Meble DEKO – meble ze skóry klasy premium Meble DEKO (meble-deko.pl)

Przeczytaj również:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *