Komplety wypoczynkowe część I

Odpowiedni wybór kompletu wypoczynkowego pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat i wpływa na estetykę całego wnętrza. Oferowane w salonach meblowych zestawy to najczęściej kolekcje, których elementy możesz ze sobą dowolnie zestawiać. Nie jesteśmy zobowiązani do nabycia całego kompletu wypoczynkowego – wybierajmy te meble, które pasują do naszej koncepcji aranżacji wnętrza. W zależności od skali posiadanej przestrzeni możemy dobrać mniej lub więcej elementów z wybranej kolekcji i dowolnie je przestawiać w trakcie użytkowania.

Komplety wypoczynkowe – kryteria wyboru

Przed zakupem kompletu wypoczynkowego wskazana jest odpowiednia analiza naszych potrzeb, dlatego koniecznie zastanówmy się nad następującymi kwestiami:

 • ile miejsca możemy przeznaczyć na meble wypoczynkowe,
 • czy potrzebujemy wypoczynku z funkcją relax, spania lub inną,
 • jaki design mebli preferujemy i czy spójnie wpisze się on w aranżację naszego salonu,
 • czy chcemy dobrać wszystkie elementy w takim samym kolorze i fakturze obicia, czy też chcemy zdecydować się na
 • dobranie jednego z mebli w zupełnie innym kolorze,
 • jak intensywnie meble będą eksploatowane,
 • czy posiadamy małe dzieci,
 • czy posiadamy zwierzęta,
 • jak dużo osób będzie jednocześnie korzystać z mebli.

Przy wyborze kompletu wypoczynkowego należy zwrócić uwagę zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci i /lub zwierzęta koniecznie należy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiałów, odporność na plamy i łatwość czyszczenia. W przypadku braku odrębnego pokoju gościnnego niezbędna może się okazać funkcja spania. Istotny wpływ na wybór kompletu wypoczynkowego ma również specyfika naszego życia towarzyskiego.

Komplety wypoczynkowe – modny design, elegancja i wygoda

Za estetykę i funkcjonalność kompletów wypoczynkowych odpowiada jakość tapicerki, a za stabilne podparcie mebli – metalowe lub drewniane nogi, uzupełnione listwami nośnymi. Nowoczesne komplety wypoczynkowe mogą poszczycić się tapicerką wykonaną z wysokiej jakości skóry i tkanin. Możemy wybierać w ich kolorach, rodzajach i fakturach. Pamiętajmy jednak, że meble powinny być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również ergonomiczne, czyli jak najlepiej dopasowane do naszej sylwetki. Do tego celu wykorzystywane są różne mechanizmy, takie jak:

 • regulacja zagłówków,
 • regulacja podłokietników,
 • regulacja głębokości siedzisk mebli,
 • opcja wspomagania wstawania.

Nowoczesne komplety wypoczynkowe łączą modny design, elegancję i doskonałą wygodę. Od naszych potrzeb i poczucia estetyki zależy natomiast to, na jaki komplet wypoczynkowy ostatecznie się zdecydujemy.

Komplety wypoczynkowe – sposoby aranżacji

W małym salonie doskonale sprawdza się zestaw typu sofa i dwa fotele. Ten wiecznie modny, a jednocześnie bardzo klasyczny układ sprzyja budowaniu przytulnej przestrzeni, może jednak ograniczać swobodę poruszania się. Dlatego wskazane może być zredukowanie zestawu do wąskiej sofy i jednego fotela lub wyłącznie do sofy. Atrakcyjnym rozwiązaniem w małym salonie, może okazać się również zakup niewielkiego narożnika w kształcie litery L.

Większa przestrzeń pozwala na zestawianie mebli w dowolnych konfiguracjach. Możemy swobodnie łączyć:

 • dwie większe sofy dwuosobowe + fotel,
 • dwie sofy trzyosobowe + fotel,
 • sofę dwuosobową i trzyosobową + fotel
 • sofę trzyosobową + dwa fotele
 • sofę trzyosobową + trzy fotele i duży puf,
 • duży narożnik w kształcie litery L lub U,
  itp.

Ostateczny układ mebli uzależniony jest od specyfiki pomieszczenia i posiadanej wizji salonu. Jeśli dysponujemy wnętrzem o dużej powierzchni użytkowej stosunkowo łatwo można ustawić meble w taki sposób, by odpowiadały sytuacji lub zapewniały odpowiednie ciągi komunikacyjne. Sofy i fotele można wyeksponować na tle ściany lub w jednym z kątów salonu. Meble ładnie prezentują się dookoła miejsca centralnego, jakim może stać się na przykład stolik kawowy. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kominek, to komplet wypoczynkowy można ustawić wokół niego, tworząc tym samym bardzo przyjemną przestrzeń domową.

Komplety wypoczynkowe – zestaw uniwersalny

Komplety wypoczynkowe w konfiguracji: sofa trzyosobowa, dwuosobowa i fotel (3+2+1) to propozycja uniwersalna. Układ taki doskonale sprawdzi się w salonie, ale równie pożądany może okazać się w gabinecie, przestronnym wnętrzu nastolatka, przestrzeni biurowej czy hotelu. Należy mieć na uwadze, że sofy z towarzyszącymi im fotelami lub/i pufami powinny być funkcjonalne i dopasowane wyglądem do stylistyki i charakteru przestrzeni.

Komplety wypoczynkowe – funkcja spania

Do innowacyjnych udogodnień w kompletach wypoczynkowych należy zaliczyć zautomatyzowane funkcje, takie jak:

 • samoczynnie unoszące się podnóżki,
 • elektrycznie regulowane oparcia,
 • “relaks”.

Coraz częściej komplety wypoczynkowe łączą w sobie wiele funkcji. Narożniki i sofy używane w ciągu dnia jako siedziska, wieczorem można zamienić w wygodne miejsca do spania. Wybierając komplet przeznaczony do salonu często zastanawiamy się nad tym, czy decydować się na funkcję spania? Dlaczego? Otóż meble bez mechanizmu funkcyjnego wyglądają lżej i pozwalają na większy komfort siedzenia. Sofy i narożniki, które nie posiadają funkcji spania, są ze względów konstrukcyjnych nieco bardziej wygodne niż meble funkcyjne. Brak konieczności ukrycia mechanizmów w meblach powoduje, że mogą być one umieszczane na o wiele wyższych nóżkach. Zabieg ten zwiększa miękkość i sprężystość siedzisk oraz dodaje im uroku. Po takie meble warto sięgnąć, gdy zależy nam przede wszystkim na zaaranżowaniu urokliwej przestrzeni wypoczynkowej, która będzie pełniła rolę miejsca do przyjmowania gości i odpoczynku bez możliwości korzystania z funkcji spania.

Komplety wypoczynkowe – oferta Meble Deko

Meble znajdujące się w ofercie sieci Meble Deko są gwarancją komfortowego wypoczynku oraz ponadczasowej elegancji. Dlatego w drugiej części artykułu przybliżymy tradycyjne i nowoczesne wzornictwo naszych kompletów wypoczynkowych oraz ich funkcjonalność i ergonomię.

Cdn …

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *