Komplety wypoczynkowe część II

Nowoczesne komplety wypoczynkowe oferują wiele różnych udogodnień, które pozwalają przyjemnie zrelaksować się w najwygodniejszej dla nas pozycji ciała. Do popularnych rozwiązań podnoszących poziom komfortu naszego odpoczynku należy zaliczyć:

 • funkcję spania,
 • funkcję relaks,
 • regulację zagłówka,
 • pojemnik na pościel.

Komplety wypoczynkowe – funkcja spania

Narożniki i sofy używane w ciągu dnia jako siedziska, wieczorem można zamienić w wygodne miejsca do spania. Wybierając komplet przeznaczony do salonu często zastanawiamy się nad tym, czy decydować się na funkcję spania? Dlaczego?

Otóż meble bez mechanizmu funkcyjnego wyglądają lżej i pozwalają na większy komfort siedzenia. Sofy i narożniki, które nie posiadają funkcji spania, są ze względów konstrukcyjnych nieco bardziej wygodne niż meble funkcyjne. Brak konieczności ukrycia mechanizmu w meblu powoduje, że mogą być one umieszczane na o wiele wyższych nóżkach. Zabieg ten zwiększa miękkość i sprężystość siedzisk oraz dodaje im uroku. Po takie meble warto sięgnąć, gdy zależy nam przede wszystkim na zaaranżowaniu urokliwej przestrzeni wypoczynkowej, która będzie pełniła rolę miejsca do przyjmowania gości i odpoczynku bez możliwości korzystania z funkcji spania.

Komplety wypoczynkowe – systemy rozkładania 

Przy zakupie kompletów wypoczynkowych z funkcją spania należy zwrócić uwagę na zastosowane w nich systemy rozkładania. Jeżeli meble z funkcją spania mają służyć do okazjonalnego noclegu gości, to zastosowane w nich sposoby rozkładania schodzą na drugi plan. Ważniejsze w tym przypadku mogą się okazać funkcje wypoczynkowe i walory estetyczne mebli oraz obecność schowków na zapasową pościel.

Bacznie należy przyjrzeć się mechanizmom rozkładania kompletów wypoczynkowych w sytuacji codziennego korzystania z funkcji spania. Od sposobu rozkładania mebli zależy bowiem komfort naszego wypoczynku oraz obecność pojemnika na pościel.

W sieci Meble Deko komplety wypoczynkowe wyposażone są w następujące systemy rozkładania:

 • stelaż belgijski,
 • wózek,
 • wersalka.

Zdecydowana większość zestawów wypoczynkowych w ofercie Meble Deko wykorzystuje zalety belgijskiego systemu rozkładania. Znacznie mniej zestawów docenia walory pół belgijskiego systemu rozkładania i zaledwie 5 kompletów wypoczynkowych bazuje na najprostszym mechanizmie, a mianowicie – wersalce (inaczej: systemie klik – klak).

Komplety wypoczynkowe – stelaż belgijski

Belgijski system rozkładania (inaczej: sedak) często porównujemy do systemu łóżek polowych. Aby rozłożyć narożnik lub sofę należy wyciągnąć złożoną konstrukcję, ukrytą w schowku pod siedziskiem. Następnie konstrukcję rozkładamy w taki sposób, aby kolejne elementy stelaża opierały się na rozkładanych nogach. Rozkładane komplety tworzą lekkie stalowe lub aluminiowe konstrukcje wypełnione sprężynami (bonellowymi, kieszeniowymi – tzw. mini-bonellowymi) i wysokoelastycznymi piankami (w tym piankami HR). Powierzchnia do spania jest równa, pokryta jednolitym, piankowym materacem. W niektórych modelach mebli (REGIS, REGLAINER, RELAX) za dodatkową opłatą otrzymamy również materac sprężynowy. Komplety wypoczynkowe rozkładane w systemie belgijskim nie mają pojemnika na pościel.

Komplety wypoczynkowe – wózek

System rozkładania typu “wózek” określany jest również mianem pół belgijskiego systemu rozkładania. Zastosowanie takiego mechanizmu w kompletach wypoczynkowych powoduje, że ukryty pod siedziskiem wózek wyciągamy do przodu i rozkładamy leżący na nim piankowy materac. W zależności od modelu sofy lub narożnika pod siedziskiem może znajdować się pojemnik na pościel. System rozkładania kompletów wypoczynkowych typu wózek ma tę zaletę, że przy małych rozmiarach mebli uzyskujemy bardzo obszerną powierzchnię spania.

Komplety wypoczynkowe – wersalka

System rozkładania “wersalka” (inaczej: klik – klak) to najprostszy mechanizm rozkładania kompletów wypoczynkowych, niezwykle popularny w okresie PRL – u. Rozkładanie i składanie mebli wyposażonych w ten mechanizm jest zdecydowanie najszybsze. Wystarczy unieść siedzisko, a następnie stopniowo je przyciskać do oparcia, aż usłyszymy charakterystyczne “klik-klak”. Ten dźwięk oznacza, że możemy opuścić siedzisko uzyskując w ten sposób odpowiednią powierzchnię do spania. Komplety wypoczynkowe z systemem rozkładania klik – klak bardzo często wyposażone są w pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

Komplety wypoczynkowe – funkcja relaks

Coraz częściej na etapie podejmowania decyzji o zakupie kompletu wypoczynkowego zwracamy uwagę na funkcję relaks (funkcję TV), która umożliwia nam przede wszystkim:

 • zmianę kąta nachylenia oparcia,
 • zmianę kąta nachylenia podnóżka,
 • regulację ustawienia i wysokości zagłówka,
 • zmianę wysokości podłokietników.

W ofercie Meble Deko znajdziemy dwa rodzaje funkcji relaksu:

 • manualną (ręczną) – wykorzystującą siłę naszych mięśni,
 • elektryczną – sterowaną za pomocą przycisków sterujących.

Mechanizm elektrycznej funkcji relaksu zasilany jest prądem elektrycznym z akumulatora lub gniazdka elektrycznego. Wystarczy dotknąć elektrycznych sensorów, najczęściej ukrytych dyskretnie pomiędzy siedziskami, a mebel płynnie składa się lub rozkłada.

Funkcja relaks jest bardzo wygodna i posiada wiele zalet:

aby uruchomić funkcję relaksu nie musimy wstawać z siedziska, co wpływa na komfort wypoczynku,
możemy wypoczywać w dowolnej pozycji od siedzącej po półleżącą, w zależności od rodzaju aktywności na który mamy ochotę ( czytanie książki, oglądanie telewizji, drzemka),
obsługa funkcji relaksu jest bardzo prosta – aby zmienić kąt nachylenia oparcia i/lub podnóżka – wystarczy delikatnie dotknąć sensorów elektrycznych, funkcja relaksu dopasowuje się do naszego ciała, przynosząc ulgę przeciążonym nogom i kręgosłupowi.

Jeżeli zależy nam na tym, by komplet wypoczynkowy stał w centralnym punkcie salonu, możemy zdecydować się na funkcję relaksu uruchamianą manualnie lub zasilaną akumulatorem. Nie musimy się wówczas martwić o to, że towarzyszące mechanizmowi elektrycznemu kable będą widoczne. Musimy tylko pamiętać o systematycznym, cyklicznym ładowaniu akumulatora, aby zagwarantować bezawaryjne rozkładanie i składanie mebla.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku mebli ustawionych pod ścianą. Taka ekspozycja kompletu wypoczynkowego sprzyja zastosowaniu elektrycznej funkcji relaksu, która zostaje uruchomiona po podłączeniu mebla za pomocą kabla do gniazdka.

Komplety wypoczynkowe – regulacja zagłówka

Komplet wypoczynkowy z funkcją relaks może się okazać niezwykle trafnym wyborem, ale nie zawsze tak będzie. W niektórych wnętrzach optymalnym rozwiązaniem może okazać się zakup bardziej standardowego modelu z regulowanymi zagłówkami. Może to być podyktowane następującymi uwarunkowaniami:

meble z funkcją relaksu mogą przytłaczać mniejsze pomieszczenie lub zwyczajnie się w nim nie mieścić,
komplety wypoczynkowe z funkcją relaksu zwykle nie posiadają funkcji spania (ze względu na przesuwane siedzisko i regulowane oparcie nie ma możliwości rozłożenia tego mebla do opcji łóżka),
meble z funkcją relaksu mają regulowane oparcie, dlatego wskazane jest zachowanie wolnej przestrzeni między siedziskiem a ścianą, funkcja relaksu ze względu na skomplikowaną konstrukcję mebla podnosi koszty zakupu.

Komplety wypoczynkowe – pojemnik na pościel

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem mebli z funkcją spania, to niezwykle istotna może okazać się obecność pojemnika na pościel. W ofercie Meble Deko znajdziemy sofy i narożniki wyposażone w komfortowe pojemniki, które pomogą nam zaoszczędzić miejsce w szafach.

 

 

W trzeciej i ostatniej części naszego cyklu dokonamy przeglądu komfortowych kompletów wypoczynkowych oferowanych przez sieć Meble Deko.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *