Tłuste plamy – jak usunąć plamę z sosu ze skóry

Jak usunąć tłustą plamę z sosu
Krzesła tapicerowane skórą naturalną, 5 powodów dlaczego warto je wybraćJak Usunąć Plamę z Sosu i Tłustą Plamę ze Skóry – Kompletny Przewodnik

 

Środki do skór OTTIMO 2 x 250ml

Jak usunąć tłusta plamę

 

Tłuste plamy na skórzanych meblach mogą być uciążliwe, ale z odpowiednimi technikami i narzędziami można je skutecznie usunąć. W tym artykule znajdziesz szczegółowe metody na pozbycie się zarówno plam z sosu, jak i innych tłustych zabrudzeń ze skóry, wraz z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skóry.

1. Szybka reakcja

Najważniejsze jest szybkie działanie, gdy tylko zauważysz plamę. Nadmiar tłuszczu czy sosu należy delikatnie usunąć za pomocą papierowego ręcznika lub miękkiej ściereczki, starając się nie rozprowadzać zabrudzenia. Delikatne przyciśnięcie ściereczki do plamy pomoże wchłonąć nadmiar tłuszczu bez rozcierania go po powierzchni skóry. Tego typu plamy są szczególnie uciążliwe na skórze, ponieważ tłuszcz może głęboko wniknąć w materiał, co utrudnia jego usunięcie​ (ottimo )

2. Czyszczenie wodą i mydłem

Przygotowanie roztworu letniej wody z odrobiną łagodnego mydła jest jednym z podstawowych kroków w walce z tłustymi plamami. Woda i mydło pomagają rozpuścić tłuszcz i ułatwiają jego usunięcie. Należy namoczyć miękką ściereczkę w roztworze, wycisnąć nadmiar wody i delikatnie przetrzeć plamę, wykonując okrężne ruchy. Unikaj przemoczenia skóry, aby jej nie uszkodzić. Po usunięciu plamy, przetrzyj miejsce czystą wilgotną ściereczką, aby usunąć resztki mydła, a następnie osusz suchą ściereczką​ (Favored Leather)​.

3. Użycie białego octu

Jeśli plama jest uporczywa, można użyć białego octu. Ocet jest naturalnym środkiem czyszczącym, który skutecznie usuwa tłuste plamy. Wymieszaj wodę z białym octem w równych proporcjach. Nasącz ściereczkę w roztworze i delikatnie przetrzyj plamę. Ocet ma właściwości czyszczące i może skutecznie usunąć tłuszczowe plamy. Po zastosowaniu octu, przetrzyj miejsce czystą wilgotną ściereczką, aby usunąć resztki octu, a następnie osusz​ 

4. Stosowanie proszków absorbujących

Na świeże tłuste plamy można użyć substancji absorbujących, takich jak talk, mąka kukurydziana czy soda oczyszczona. Posyp plamę proszkiem i pozostaw na kilka godzin, aby wchłonął tłuszcz. Następnie delikatnie strzep lub odkurz proszek. Ta metoda jest skuteczna w przypadku świeżych plam, gdy tłuszcz jeszcze nie zdążył wniknąć głęboko w strukturę skóry​ 

5. Specjalistyczne środki do czyszczenia skóry

Jeśli domowe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia skóry dostępne w sklepach. Produkty te są specjalnie opracowane, aby usuwać tłuste plamy bez uszkadzania skóry. Przed użyciem zawsze przeczytaj instrukcje producenta i wykonaj test na mało widocznej części mebla. Możesz znaleźć wiele takich środków w sklepach internetowych, na przykład w Meble Deko 

6. Pielęgnacja skóry po czyszczeniu

Po usunięciu plamy ważne jest, aby odpowiednio zadbać o skórę. Nałóż specjalny balsam do skóry, który nawilży materiał i przywróci mu elastyczność. Regularna pielęgnacja zapobiega powstawaniu przyszłych plam i przedłuża żywotność mebli. Dobrym rozwiązaniem jest użycie zestawu do pielęgnacji skóry, który znajdziesz w Meble Deko 

7. Unikanie przyszłych plam

Aby zapobiec powstawaniu plam, warto stosować impregnaty do skóry, które tworzą ochronną barierę na powierzchni mebla. Staraj się również unikać jedzenia i picia w pobliżu skórzanych mebli, a jeśli już dojdzie do zabrudzenia, działaj szybko i zgodnie z powyższymi krokami. Regularne stosowanie środków ochronnych, takich jak te opisane w artykule Ottimo – Czyszczenie i konserwacja, pomoże w utrzymaniu mebli w doskonałym stanie przez długie lata​ 

Szczegółowe kroki usuwania różnych rodzajów tłustych plam

Plamy z sosu

Plamy z sosu, takie jak pomidorowy, mogą być trudne do usunięcia, ponieważ zawierają zarówno tłuszcz, jak i barwniki. Aby skutecznie usunąć plamę z sosu, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Szybka reakcja: Natychmiast usuń nadmiar sosu za pomocą papierowego ręcznika, nie pocierając.
 2. Roztwór wody z mydłem: Przygotuj roztwór letniej wody z odrobiną łagodnego mydła. Delikatnie przetrzyj plamę, wykonując okrężne ruchy.
 3. Użycie octu: Zmieszaj wodę z białym octem w równych proporcjach i delikatnie przetrzyj plamę nasączoną ściereczką.
 4. Specjalistyczne środki: Użyj specjalistycznego środka do czyszczenia skóry, aby dokładnie usunąć plamę.
 5. Pielęgnacja: Nałóż balsam do skóry, aby nawilżyć materiał i przywrócić mu elastyczność​ 

Tłuste plamy z oleju

Tłuste plamy z oleju są powszechne i mogą być trudne do usunięcia. Oto jak sobie z nimi poradzić:

 1. Proszki absorbujące: Na świeże plamy z oleju użyj talku, mąki kukurydzianej lub sody oczyszczonej. Posyp plamę i pozostaw na kilka godzin, aby proszek wchłonął tłuszcz. Następnie delikatnie strzep proszek.
 2. Specjalistyczne środki: Użyj specjalistycznych środków do czyszczenia skóry, które są skuteczne w usuwaniu tłustych plam.
 3. Czyszczenie wodą z mydłem: Przygotuj roztwór letniej wody z odrobiną łagodnego mydła i delikatnie przetrzyj plamę.
 4. Pielęgnacja: Nałóż balsam do skóry, aby nawilżyć materiał​ 

Porady dotyczące pielęgnacji skóry

Regularna pielęgnacja skórzanych mebli jest kluczowa dla utrzymania ich w doskonałym stanie. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 • Czyszczenie regularne: Regularnie czyść meble z kurzu i brudu za pomocą miękkiej ściereczki.
 • Stosowanie odżywek: Co kilka miesięcy stosuj odżywki do skóry, aby nawilżyć materiał i zapobiec pękaniu.
 • Unikanie słońca: Chroń meble przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie skóry.
 • Używanie impregnatów: Stosuj impregnaty do skóry, które tworzą ochronną barierę i zapobiegają powstawaniu plam

 

Przebarwienia z jeansu na skórze naturalnej

Środki do czyszczenia i impregnacji skóry- Ottimo, co warto wiedzieć

5 Skutecznych Sposobów na Usunięcie Plam z Masła ze Skóry i Tkaniny

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *