Jak usunąć plamy z błota na meblach ze skóry naturalnej?

Jak usunąć plamy z błota na meblach ze skóry naturalnej

Plamy z błota na meblach ze skóry naturalnej mogą być trudne do usunięcia, ale przy odpowiednim podejściu i narzędziach można je skutecznie wyczyścić, zachowując jednocześnie wygląd i integralność skóry. W tym artykule przedstawię krok po kroku, jak usunąć plamy z błota z mebli skórzanych, a także jak dbać o skórę, aby zapobiec przyszłym plamom.

Dlaczego skóra naturalna wymaga specjalnej pielęgnacji?

Skóra naturalna jest materiałem luksusowym i trwałym, ale jej porowata struktura sprawia, że jest podatna na zabrudzenia i plamy. Skóra nie jest wodoodporna, a nadmierna wilgoć może prowadzić do uszkodzeń, w tym pęknięć i odbarwień. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie dbać o skórę, szczególnie jeśli chodzi o usuwanie plam.

Środki do skór Ottimo 

Narzędzia i materiały potrzebne do usuwania plam z błota

Zanim przystąpisz do czyszczenia, przygotuj następujące narzędzia i materiały:

 1. Miękka szczotka do usuwania brudu.
 2. Suche, miękkie ściereczki.
 3. Letnia woda.
 4. Łagodny detergent lub specjalny środek czyszczący do skóry.
 5. Balsam do skóry lub odżywka.
Krok 1: Usunięcie nadmiaru plamy z błota

Pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru błota, zanim zaczniemy właściwe czyszczenie. Oto, jak to zrobić:

 1. Pozwól błotu wyschnąć: Próbując usunąć mokre błoto, ryzykujesz rozmazanie go i wtłoczenie głębiej w pory skóry. Zostaw plamę do wyschnięcia.
 2. Delikatnie wyszczotkuj błoto: Używając miękkiej szczotki, delikatnie usuń suche błoto z powierzchni skóry. Rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału.
Krok 2: Przygotowanie do czyszczenia

Po usunięciu nadmiaru plamy z błota, przygotuj się do dokładniejszego czyszczenia:

 1. Przygotuj roztwór czyszczący: Wymieszaj letnią wodę z odrobiną łagodnego detergentu lub użyj specjalnego środka do czyszczenia skóry. Upewnij się, że roztwór nie jest zbyt silny, aby nie uszkodzić skóry.
 2. Test na małej powierzchni: Zanim zastosujesz środek na całą plamę, przetestuj go na małej, niewidocznej części mebla, aby upewnić się, że nie spowoduje odbarwień ani uszkodzeń.
Krok 3: Czyszczenie plamy

Kiedy jesteś gotowy do czyszczenia, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Nasącz ściereczkę roztworem: Zamocz miękką ściereczkę w przygotowanym roztworze czyszczącym, a następnie dokładnie ją wyciśnij, aby była tylko lekko wilgotna.
 2. Delikatne czyszczenie: Przetrzyj plamę z błota wilgotną ściereczką, wykonując delikatne, okrężne ruchy. Unikaj nadmiernego namaczania skóry, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń.
 3. Usuwanie resztek: Po usunięciu plamy, przetrzyj powierzchnię czystą, suchą ściereczką, aby usunąć nadmiar wilgoci.
Krok 4: Pielęgnacja skóry po czyszczeniu

Po usunięciu plamy z błota ważne jest, aby odpowiednio zadbać o skórę, aby przywrócić jej naturalną elastyczność i wygląd:

 1. Aplikacja balsamu do skóry: Nałóż niewielką ilość balsamu do skóry lub odżywki na czystą ściereczkę i delikatnie wmasuj go w powierzchnię skóry. Balsam pomoże nawilżyć skórę i przywrócić jej naturalny blask.
 2. Polerowanie: Po nałożeniu balsamu, użyj czystej, miękkiej ściereczki, aby wypolerować skórę. Rób to delikatnie, aż skóra będzie wyglądała na suchą i błyszczącą.
Zapobieganie przyszłym plamom

Aby zapobiec powstawaniu przyszłych plam, warto regularnie pielęgnować meble ze skóry naturalnej:

 1. Regularne czyszczenie: Regularnie usuwaj kurz i brud z powierzchni skóry za pomocą suchej ściereczki lub miękkiej szczotki.
 2. Ochrona przed wilgocią: Unikaj wystawiania mebli skórzanych na bezpośrednie działanie wody i wilgoci. Jeśli coś się rozleje, natychmiast usuń nadmiar płynu i przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką.
 3. Używanie odżywek do skóry: Regularnie stosuj balsamy i odżywki do skóry, aby utrzymać jej elastyczność i zapobiegać pękaniu.
Co robić, gdy plama jest trudna do usunięcia?

Jeśli mimo prób nie udaje się usunąć plamy z błota, można rozważyć kilka dodatkowych kroków:

 1. Profesjonalne czyszczenie: W przypadku trudnych plam warto skorzystać z usług profesjonalnego czyszczenia skóry. Specjaliści mają odpowiednie narzędzia i środki, aby skutecznie usunąć plamy bez uszkadzania materiału.
 2. Środki specjalistyczne: Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do usuwania trudnych plam ze skóry. Przed ich użyciem zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją i przeprowadź test na małej powierzchni.

Podsumowanie

Usuwanie plam z błota z mebli ze skóry naturalnej wymaga cierpliwości i odpowiednich narzędzi, ale jest to możliwe do wykonania w domu. Kluczowe jest, aby działać delikatnie i ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnego materiału. Regularna pielęgnacja skóry pozwoli cieszyć się jej pięknem i trwałością przez wiele lat. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu, nawilżaniu i ochronie skóry, a meble będą wyglądały jak nowe przez długi czas.

Przeczytaj również:

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *