Funkcja spania w sofach i narożnikach

Dla wielu z nas podczas zakupu zestawu wypoczynkowego bardzo ważne jest aby sofa czy narożnik posiadały funkcję spania. Dzięki czemu nasz meble będzie łączył w sobie możliwość wygodnego spędzenia czasu w dzień jak i przekształcenia go w łóżko. W zależności od przeznaczenia funkcje spania możemy podzielić na dwie grupy. Funkcje spania do spania codziennie i funkcje spania do spania okazjonalnego. Na pewno te pierwsze zapewniają większy komfort użytkowania i samego spania, jeśli jednak sofę jako miejsce spania będziemy wykorzystywać sporadycznie możemy wybrać wówczas funkcję do spania okazjonalnego.

Przed zakupem takiego mebla pamiętajmy aby zmierzyć przestrzeń w salonie. Upewnijmy się czy po rozłożeniu sofy nie będzie ona zajmowała za dużo miejsca, czy swobodnie będzie można otworzyć i zamknąć mechanizm. Sprawdźmy dokładnie wymiary sofy, w salonie meblowym będą one wydawały nam się zawsze mniejsze niż są w rzeczywistości, jest tak ponieważ widzimy go na tle dużej przestrzeni. Rozkładane sofy z funkcją spania mają różne mechanizmy rozkładania, takie jak składanie na pół, wysuwane szuflady lub rozkładane moduły. Na wszystkie te cechy musimy zwrócić uwagę alby wybrać odpowiednią sofę dla siebie.

Spanie belgijskie

Stelaż belgijski należy do najbardziej popularnych. Jest to lekka konstrukcja aluminiowa z systemem sprężyn i listw sprężynujących oraz materacem piankowym. Rozłożenie tego typu funkcji polega na wyciągnięciu poduch siedziska z sofy lub narożnika, a następnie odłożeniu ich na bok. Po usunięciu poduszek siedziska rozkładamy trzystopniowy stelaż i uzyskujemy łatwy dostęp do wygodnego spania, które może być wykorzystywane podczas okazjonalnego snu.W tej funkcji spania mamy jedną powierzchnie: materac.


Poniżej link prezentujący funkcję spania belgijską:

Spanie wózkowe

System rozkładania sof “wózek” określany jest czasem jako system rozkładania półbelgijski. Rozkładanie tego typu sofy zaczyna się od wyciągnięcia do przodu ukrytego pod siedziskiem wózka/ szuflady. Następnie należy rozłożyć leżący na nim materac. W tej funkcji spania mamy dwie powierzchnie: siedzisko i materac.

Poniżej link prezentujący funkcję spania wózkową:

Spanie typu „Delfin”

System Delfin jest jedną z najpopularniejszych funkcji spania wykorzystywaną w narożnikach, jest prosty i wygodny w użytkowaniu, zapewnia wysoki komfort spania. Rozłożenie tego systemu spania polega na wysunięciu szuflady znajdującej się poniżej siedziska następnie z wysuniętej szuflady, za pomocą specjalnego uchwytu rozkładamy stelaż z materacem. W tej funkcji spania mamy dwie powierzchnie: siedzisko i materac.

Spanie typu Klik-klak

Mechanizm ten jest bardzo popularny w sofach typu wersalka. Aby rozłożyć sofę za pomocą tego mechanizmu, należy unieść siedzisko, a następnie docisnąć je w stronę oparcia do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku „klik” od którego pochodzi nazwa funkcji. Kolejnym krokiem jest opuszczenie siedzisk, aż usłyszymy dźwięk „klak”, który mówi nam, że wersalka jest już gotowa do spania. Zaletą tego systemu jest występujący z reguły w tego typu meblach sporej wielkości pojemnik. Charakterystyczne dla tej funkcji spania jest wgłębienie odznaczające siedzisko od części oparcia.

To jaką sofę rozkładaną wybierzemy, zależy oczywiście od nas samych. Ważne aby wybrać mechanizm rozkładania odpowiedni dla naszych potrzeb. To od tego wyboru będzie zależeć jakość naszego snu, wygoda korzystania z funkcji spania oraz na przykład to, czy mebel jest wyposażony w pojemnik.

Nasi klienci mogą przetestować mechanizm rozkładania i wygody mebla w naszych salonach przed zakupem. Zapraszamy 😉

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *