Funkcja Spania w Sofach i Narożnikach: Wózkowa, Belgijska i Delfin

Funkcja Spania w Sofach i Narożnikach: Wózkowa, Belgijska i Delfin
Funkcja Spania w Sofach i Narożnikach: Wózkowa, Belgijska i Delfin

W dzisiejszych czasach, kiedy przestrzeń mieszkalna jest coraz bardziej ograniczona, wielofunkcyjne meble stają się nieodłącznym elementem wyposażenia naszych domów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są sofy i narożniki z funkcją spania, które łączą w sobie wygodę codziennego użytkowania z praktycznością miejsca do spania. Wśród wielu dostępnych mechanizmów wyróżniają się trzy główne typy: wózkowy, belgijski oraz delfin. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z nich, analizując ich zalety, wady oraz najlepsze zastosowania.

Funkcja Wózkowa
Mechanizm i Budowa

Sofy z mechanizmem typu wózkowego są jednymi z najczęściej spotykanych na rynku. Mechanizm ten polega na wysuwaniu spod siedziska wózka z materacem, który następnie rozkłada się na równi z powierzchnią siedziska, tworząc jednolitą przestrzeń do spania. Proces ten jest prosty i nie wymaga dużej siły, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób starszych lub z ograniczeniami fizycznymi.

Funkcja Spania w Sofach i Narożnikach Wózkowa, Belgijska i Delfin
Funkcja spania wózkowa
Zalety
 1. Łatwość Obsługi: Rozkładanie i składanie sofy z mechanizmem wózkowym jest szybkie i intuicyjne.
 2. Komfort Spania: Dzięki równomiernemu rozłożeniu materaca, użytkownicy mogą cieszyć się komfortem spania zbliżonym do tradycyjnego łóżka.
 3. Trwałość: Solidna konstrukcja mechanizmu wózkowego gwarantuje długotrwałe użytkowanie bez większych awarii.
Wady
 1. Miejsce na Pościel: Często brak dedykowanego schowka na pościel, co może być uciążliwe w małych mieszkaniach.
 2. Waga: Sofy z tym mechanizmem mogą być dość ciężkie, co utrudnia ich przesuwanie.
Zastosowanie

Sofy z mechanizmem wózkowym są idealne do codziennego użytku w salonach oraz jako dodatkowe łóżko dla gości. Ich wygoda sprawia, że są chętnie wybierane przez rodziny oraz osoby, które często przyjmują gości.

Funkcja Belgijska
Mechanizm i Budowa

Mechanizm belgijski, znany również jako system 3DL, opiera się na rozkładaniu sofy w trzech krokach. Po pierwsze, poduszki siedziska są usuwane, następnie z wnętrza sofy wysuwa się metalowy stelaż z materacem, który rozkłada się do pozycji łóżka. Ten typ mechanizmu jest bardziej skomplikowany niż wózkowy, ale oferuje różnorodne opcje konfiguracji.

Funkcja spania belgijska – film

Zalety
 1. Kompaktowość: Sofy belgijskie zajmują mniej miejsca, gdy są złożone, co jest dużą zaletą w małych pomieszczeniach.
 2. Dodatkowy Materac: Zazwyczaj mechanizm ten wyposażony jest w dodatkowy materac, co zwiększa komfort spania.
 3. Estetyka: Elegancki design i możliwość wyboru różnych materiałów obiciowych sprawiają, że sofy te są stylowym dodatkiem do wnętrz.
Wady
 1. Składanie i Rozkładanie: Proces ten jest bardziej czasochłonny i wymaga więcej wysiłku niż w przypadku mechanizmu wózkowego.
 2. Trwałość Materaca: Materace w mechanizmach belgijskich mogą z czasem tracić na jakości, co wpływa na komfort spania.
Zastosowanie

Sofy z mechanizmem belgijskim są idealne do mieszkań o ograniczonej przestrzeni, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Dzięki eleganckiemu wyglądowi i możliwości łatwego przekształcenia w łóżko, świetnie sprawdzają się zarówno w salonach, jak i pokojach gościnnych.

Funkcja Delfin
Mechanizm i Budowa

Mechanizm delfinowy charakteryzuje się wysuwanym spod siedziska wózkiem z dodatkowym segmentem materaca, który podnosi się do poziomu siedziska. Proces ten jest szybki i nie wymaga dużego wysiłku. Sofy i narożniki z tym mechanizmem są często wyposażone w dodatkowy pojemnik na pościel, co zwiększa ich funkcjonalność.

Funkcja spania typu delfin – film

Zalety
 1. Łatwość Obsługi: Mechanizm delfinowy jest prosty w obsłudze, co czyni go wygodnym w codziennym użytkowaniu.
 2. Miejsce na Pościel: Wbudowany schowek na pościel jest ogromnym atutem, szczególnie w małych mieszkaniach.
 3. Komfort: Dzięki równomiernie rozłożonej powierzchni spania, komfort użytkowania jest na wysokim poziomie.
Wady
 1. Rozmiar: Sofy i narożniki z tym mechanizmem mogą zajmować więcej miejsca, co jest ważne do uwzględnienia przy zakupie.
 2. Składanie i Rozkładanie: Chociaż mechanizm jest prosty, konieczność wysuwania i podnoszenia segmentu materaca może być uciążliwa dla niektórych użytkowników.
Zastosowanie

Sofy i narożniki z mechanizmem delfinowym są idealne do większych salonów, gdzie przestrzeń pozwala na wygodne rozkładanie i składanie mebla. Są również świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do spania i przechowywania pościeli.

Porównanie i Wybór

Wybór odpowiedniego mechanizmu rozkładania sofy lub narożnika zależy od kilku kluczowych czynników:

 1. Przestrzeń: W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się sofy z mechanizmem belgijskim ze względu na ich kompaktowość.
 2. Częstotliwość Używania: Jeśli sofa ma być używana jako łóżko codziennie, warto zainwestować w mechanizm wózkowy lub delfin, które oferują większy komfort spania.
 3. Łatwość Obsługi: Dla osób starszych lub z ograniczeniami fizycznymi najlepszym wyborem będą mechanizmy wózkowy i delfin, ze względu na prostotę obsługi.
 4. Estetyka: Mechanizm belgijski oferuje elegancki wygląd i różnorodność stylów, co jest ważne dla osób ceniących design.

Podsumowanie

Sofy i narożniki z funkcją spania są niezastąpionym elementem wyposażenia nowoczesnych wnętrz. Wybór odpowiedniego mechanizmu – wózkowego, belgijskiego czy delfin – zależy od indywidualnych potrzeb, przestrzeni oraz częstotliwości użytkowania. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Bez względu na wybór, odpowiednio dobrana sofa czy narożnik z funkcją spania z pewnością przyczyni się do komfortu i funkcjonalności naszego mieszkania.

Przeczytaj również:

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *