Stół czy ławostół – co wybrać ? 2 możliwości !

stół, ławo-stół, co wybrać

Stół czy Ławostół – Co Wybrać ? 2 możliwości !

Stół czy ławostół – co wybrać? Jak nasza przestrzeń mieszkalna odzwierciedla naszą osobowość? Wybór mebli do domu bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy musimy zdecydować o rodzaju stołu. Mebel ten pełni centralną rolę w większości mieszkań – to miejsce spotkań rodzinnych, wspólnych posiłków, a także pracy i nauki. Współczesny rynek oferuje różne opcje, w tym tradycyjne stoły oraz ławostoły, które łączą w sobie funkcjonalność stołu z możliwością regulacji wysokości. W tym artykule analizujemy oba rozwiązania, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

ławostół

Co mówi o nas nasze wnętrze, w którym mieszkamy?

Wybór mebli do domu to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy stajemy przed decyzją dotyczącą stołu. Stół pełni centralną rolę w większości domów – jest miejscem spotkań rodzinnych, wspólnych posiłków, a także pracy i nauki. Jednak współczesny rynek meblarski oferuje różne opcje, w tym klasyczne stoły i ławostoły, które łączą funkcjonalność stołu z możliwością regulacji wysokości. W tym artykule przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

stół, ławostół

stół drewniany

 

 

 

 

Stół – Klasyka i Funkcjonalność

Stół to jeden z najbardziej podstawowych mebli w każdym domu. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, szkło, metal czy tworzywo sztuczne. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed zakupem.

Zalety Stołu

 1. Trwałość: Drewniane stoły są znane z długowieczności i wytrzymałości. Nawet po wielu latach użytkowania, dobrze utrzymany stół może wyglądać jak nowy.
 2. Estetyka: Stoły dostępne są w wielu stylach – od klasycznych, przez nowoczesne, po rustykalne. Dzięki temu łatwo dopasować je do każdego wnętrza.
 3. Stabilność: Tradycyjny stół zapewnia stabilność, co jest ważne zarówno podczas posiłków, jak i pracy czy nauki.
 4. Łatwość w utrzymaniu: W zależności od materiału, stoły mogą być łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Na przykład, drewniane stoły np. stół Kuba II, Kuba, Konferencyjny można regularnie olejować, by zachowały swój wygląd.

Stół Kuba II

Stół Konferencyjny

 

Wady Stołu 

 1. Brak regulacji wysokości: Klasyczny stół ma stałą wysokość, co może być niewygodne dla osób o różnym wzroście lub dla różnych aktywności.
 2. Mniej funkcjonalny: W porównaniu do ławostołów, stoły nie oferują dodatkowych funkcji, takich jak regulacja wysokości czy możliwość składania.

 

Ławostół – Innowacja i Wielofunkcyjność

Ławostół to mebel, który łączy w sobie cechy stołu i ławy. Dzięki możliwości regulacji wysokości, może być używany zarówno jako niski stolik kawowy, jak i pełnowymiarowy stół jadalniany. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczy się wielofunkcyjność i oszczędność miejsca.

Zalety Ławostołu

 1. Regulacja wysokości: Główna zaleta ławostołu to możliwość dostosowania wysokości do aktualnych potrzeb. Można go łatwo przekształcić z niskiego stolika w wysoki stół.
 2. Wielofunkcyjność: Ławostół sprawdza się w różnych sytuacjach – jako stolik kawowy podczas spotkań towarzyskich, stół jadalniany w czasie posiłków, a nawet miejsce do pracy.
 3. Oszczędność miejsca: W małych mieszkaniach ławostół pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, pełniąc kilka funkcji jednocześnie.
 4. Nowoczesny design: Ławostoły często charakteryzują się nowoczesnym, minimalistycznym designem, który pasuje do współczesnych wnętrz jak np. ławostół Priomo Max, barletta czy też quadro max.

Ławostół Quadro Lux

 

Wady Ławostołu

 1. Mniejsza stabilność: Ze względu na mechanizm regulacji wysokości, ławostoły mogą być mniej stabilne niż tradycyjne stoły, zwłaszcza w najwyższej pozycji.
 2. Kompleksowość mechanizmu: Mechanizmy regulacji mogą się psuć lub wymagać regularnej konserwacji, co może być kłopotliwe.
 3. Cena: Ławostoły mogą być droższe od tradycyjnych stołów, szczególnie jeśli są wyposażone w zaawansowane mechanizmy regulacji.

 

Jak Dokonać Wyboru?

Decyzja między stołem a ławostołem zależy od wielu czynników, w tym od stylu życia, wielkości mieszkania, budżetu oraz osobistych preferencji. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji:

 1. Jak często zmieniamy aranżację wnętrza? Jeśli często przestawiamy meble lub potrzebujemy mebla o różnych funkcjach, ławostół może być lepszym wyborem.
 2. Czy mamy mało miejsca? W małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota ławostół może pomóc zaoszczędzić przestrzeń.
 3. Jaki styl preferujemy? Jeśli cenimy klasyczny wygląd i trwałość, tradycyjny stół może być bardziej odpowiedni. Z kolei nowoczesne wnętrza mogą zyskać dzięki eleganckiemu ławostołowi.
 4. Czy potrzebujemy dodatkowych funkcji? Jeśli zależy nam na meblu, który może pełnić różne funkcje, ławostół będzie bardziej praktyczny.

 

Przykłady w Praktyce

Klasyczny Stół

Anna i Jan, mieszkający w przestronnym domu jednorodzinnym, zdecydowali się na zakup dużego, drewnianego stołu KUBA II do jadalni. Jan, który często pracuje z domu, docenia stabilność i przestrzeń, jaką oferuje klasyczny stół. Anna, z kolei, lubi organizować rodzinne obiady i spotkania z przyjaciółmi, więc duży stół taki jak KUBA II idealnie spełnia ich potrzeby.

stół, Kuba II, ławostół

Ławostół w Mieszkaniu

Z kolei Marta, mieszkająca w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta, wybrała ławostół BARLETTA. Często przyjmuje gości, a jednocześnie potrzebuje miejsca do pracy i nauki. Ławostół BARLETTA, który może łatwo zmieniać wysokość, pozwala jej elastycznie dostosować przestrzeń do aktualnych potrzeb. Dzięki temu, mimo małego metrażu, może efektywnie wykorzystać każdy centymetr swojego mieszkania.

ławostół, stół, barletta

Materiały i Wykończenie

Wybierając stół lub ławostół, warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane. Drewniane meble są solidne i trwałe, ale wymagają regularnej konserwacji. Stoły ze szkła nadają wnętrzu nowoczesny wygląd, ale mogą być mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi. Metalowe stoły są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą być chłodne w dotyku i mniej przytulne. Tworzywa sztuczne, z kolei, oferują szeroką gamę kolorów i kształtów, ale mogą być mniej trwałe niż naturalne materiały.

Drewniane Stoły i Ławostoły

Drewniane stoły i ławostoły są cenione za swoją trwałość i klasyczny wygląd. Drewniane meble wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulność, a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji – olejowania lub lakierowania, aby zachowało swój piękny wygląd i właściwości.

stół, drewnoławostół, stół , drewno,

 

 

 

 

Stoły i Ławostoły ze Szkła

Stoły i ławostoły ze szkła są eleganckie i nowoczesne. Szkło optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu świetnie sprawdza się w małych wnętrzach. Jest łatwe do utrzymania w czystości, ale może być mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto wybierać szkło hartowane, które jest bardziej wytrzymałe.

stół czy ławostół,

Metalowe Stoły i Ławo-stoły

Metalowe stoły i ławostoły są solidne i wytrzymałe, pięknie wykończone. Metal jest materiałem, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi i industrialnymi wnętrzami. Jest łatwy do utrzymania w czystości i odporny na uszkodzenia. Metalowe meble mogą jednak być chłodne w dotyku i mniej przytulne.

Stoły i Ławostoły z Tworzyw Sztucznych

Stoły i ławostoły z tworzyw sztucznych są lekkie i dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Są łatwe do przenoszenia i często tańsze od mebli z naturalnych materiałów. Mogą jednak być mniej trwałe i podatne na zarysowania.

ławostół, stół
10 kluczowych aspektów przy wyborze idealnego stolika kawowego

Wybór stołu – na co zwrócić uwagę?

Stoły do salonu i jadalni

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *