Projektowanie wnętrz – wskazówki

Od czego zacząć projektowanie swojego wymarzonego wnętrza ?

Każdy z nas chociaż raz albo i więcej razy w życiu stanął w pustym pomieszczeniu i miał za zadanie wykończenia i umeblowanie go. Nagła pustka w głowie, bo nie wiemy od czego zacząć, co dalej robić, jak się za to zabrać. Pomożemy Ci i damy najważniejszą wskazówkę od której powinno się zacząć

Najważniejszym i najtrudniejszym etapem do zaprojektowania swojego wnętrza czy to sypialni, salonu lub innych pomieszczeń, będzie wybranie przez Ciebie motywu przewodniego. Zwykle nadrzędnym motywem przewodnim w aranżacji wnętrza jest kolor, określony styl lub ornament (motyw zdobniczy lub zespół takich motywów stosowanych w architekturze, sztukach plastycznych itp.). Jednak wybór takiego motywu wymaga od nas przemyślenia, na zachowanie umiaru – aby nie otrzymać zbyt chaotycznego efektu.

Często pewnie spotkałeś się z powiedzeniem ,,Mniej znaczy więcej’’ co to znaczy w dekoracji wnętrza. Jeśli wybrałeś za swój główny motyw salonu np. kolor szary lub elementy drewna, nie umieszczaj tego w każdym możliwym miejscu: na dywanie, firankach, kanapie, ścianach, podłodze, meblach. Wystarczy drobny akcent w wybranych kilku miejscach.

Obecnie, projektując wnętrze, rezygnuje się nawet z malowania wszystkich ścian na ten sam kolor czy też tapetowania ich tą samą tapetą. Co raz częściej decydujemy się na pomalowanie tylko jednej głównej ściany albo przyklejenie na niej tapety, ma to za zadanie przełamać kolor ścian lub go podkreślić. Zdecydowanie mniej zastąpiło więcej. Dobranie nie wielu odpowiednich dodatków kolorystycznych wystarczy.

Kolejnym ważnym krokiem w projektowaniu wnętrza będzie dokładne jego zmierzenie i rozplanowanie rozmieszczenia np. kanapy, telewizora, szafy czy innych przedmiotów, które będą się znajdować w danym pomieszczeniu. Dobrze wymierzone wnętrze zapobiegnie w popełnieniu błędów, jakie się zdarzają przy wykańczaniu, np. za duża/ za mała komoda, za duży/ za mały narożnik itp. Warto tu również wspomnieć o tym że często może nam się wydawać na oko, że dana rzecz będzie idealnie pasować do naszego wnętrza, a w rzeczywistości jest za duża. Dzieje się tak z powodu iż nasze wnętrze w rzeczywistości jest o wiele, wiele mniejsze niż ekspozycje sklepowe.

Ważne żeby nie zapomnieć o takich detalach jak odległość mebla od źródła ciepła o przestrzeni do swobodnego poruszania się czy też o miejscu np. na choinkę.

Trzymając się wszystkich rad jesteśmy w stanie uniknąć rozczarowania a, także konieczności zrezygnowania z elementu wystroju wnętrza.

Pamiętaj ,,mniej znaczy więcej’’.

Zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by jego ściany, okna, podłogi, meble i dekoracje tworzyły jedną, spójną całość, wcale nie należy do najprostszych zadań. Jeśli jednak poprzedzisz je poprawnymi wymiarami oraz wyborem motywu przewodniego: palety kolorów, stylu, np. rustykalnego, glamour czy pop-art, oraz wzoru, już od początku będzie Ci łatwiej.

Pozostało nam życzyć powodzenia w tworzeniu swojego własnego wnętrza w którym będziesz czuł się najlepiej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *