Skóra się świeci? a przy zakupie była matowa

Skóra się świeci a przy zakupie była matowa? Jak pielęgnować meble, by utrzymać matowy wygląd?
Skóra się świeci a przy zakupie była matowa? Jak pielęgnować meble, by utrzymać matowy wygląd?

Wprowadzenie

Meble skórzane to synonim luksusu, elegancji i trwałości. Zakup nowego skórzanego zestawu wypoczynkowego czy fotela to często inwestycja na lata, a niekiedy nawet na dekady. Nic więc dziwnego, że wybierając meble skórzane, oczekujemy, że będą one wyglądały tak samo doskonale, jak w dniu zakupu, przez długi czas. Jednak co zrobić, gdy nasza skóra meblowa, która pierwotnie była matowa, zaczyna się świecić?

Ostatnio zauważyłeś, że Twoje meble tapicerowane skórą, które na początku miały matowe wykończenie, teraz zaczęły się świecić? To zjawisko jest całkowicie normalne i wynika z naturalnego procesu użytkowania mebli tapicerowanych. Skóra matowa jest zazwyczaj wybierana ze względu na jej elegancki i schludny wygląd, który dodaje wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Jednak w miarę upływu czasu, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych, powierzchnia skóry może ulegać polerowaniu. To oznacza, że skóra staje się bardziej gładka i zaczyna nabierać naturalnego połysku. Różnicę między często użytkowanymi fragmentami mebla a mniej eksponowanymi częściami (jak boki czy tył) można dostrzec gołym okiem.

Oskar

Patrycja

 

W niniejszym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zjawiska, możliwym rozwiązaniom oraz poradom, jak dbać o skórzane meble, aby przez wiele lat cieszyły oko swoim wyglądem.

Dlaczego skóra się świeci?
Naturalne starzenie się skóry

Jednym z głównych powodów, dla których skóra zaczyna się świecić, jest naturalny proces jej starzenia się. Skóra, podobnie jak inne materiały organiczne, ulega zmianom pod wpływem czasu, wilgoci, światła słonecznego i użytkowania. W miarę upływu lat, powierzchnia skóry może ulec wygładzeniu, co prowadzi do zwiększenia jej połysku.

Kontakt z olejami i tłuszczami

Codzienny kontakt skóry meblowej z naszymi dłońmi, włosami oraz ubraniami, które mogą zawierać resztki kosmetyków, olejów czy potu, może prowadzić do nagromadzenia się tych substancji na powierzchni skóry. W rezultacie skóra zaczyna się błyszczeć, zwłaszcza w miejscach najbardziej eksploatowanych, takich jak siedziska, podłokietniki i zagłówki.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Skóra meblowa, jak każda inna skóra, wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie i konserwację, naturalne oleje produkowane przez skórę mogą się nagromadzić na jej powierzchni, co również przyczynia się do zwiększenia połysku.

Nieodpowiednie środki czyszczące

Używanie nieodpowiednich środków czyszczących może prowadzić do zmiany wyglądu skóry. Niektóre produkty zawierają składniki, które mogą uszkadzać strukturę skóry lub pozostawiać na niej resztki, co może przyczynić się do jej błyszczenia.

Jak zapobiegać świeceniu się skóry meblowej?
Regularne czyszczenie

Aby zapobiec nagromadzeniu się olejów i tłuszczów na powierzchni skóry, warto regularnie ją czyścić. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać miękkiej, suchej ściereczki, która usunie kurz i inne zanieczyszczenia. Raz na miesiąc warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie za pomocą specjalnych środków do skóry meblowej, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także pielęgnują skórę, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Więcej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji skóry meblowej znajdziesz w artykule „Dbanie o meble skórzane – dowiedz się, dlaczego robisz to źle”.

Odpowiednie środki pielęgnacyjne

Wybór odpowiednich środków pielęgnacyjnych jest kluczowy dla utrzymania skóry meblowej w dobrym stanie. Unikajmy produktów zawierających alkohol, amoniak czy inne agresywne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić skórę. Zamiast tego, sięgajmy po dedykowane preparaty, które są bezpieczne dla skóry meblowej. Sprawdź zestaw pielęgnacyjny dostępny tutaj.

Unikanie bezpośredniego kontaktu ze słońcem

Światło słoneczne może przyspieszać proces starzenia się skóry i prowadzić do jej wysychania oraz zwiększenia połysku. Dlatego warto ustawić meble skórzane z dala od okien lub stosować zasłony czy rolety, które ograniczą bezpośrednie nasłonecznienie.

Ochrona przed wilgocią

Wilgoć może prowadzić do uszkodzeń skóry, a także sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego ważne jest, aby unikać ustawiania mebli skórzanych w wilgotnych pomieszczeniach oraz stosować nawilżacze powietrza w okresie zimowym, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest suche.

Regularne konserwowanie

Oprócz regularnego czyszczenia, skóra meblowa wymaga także okresowego konserwowania. Co kilka miesięcy warto zastosować specjalny balsam do skóry, który odżywi ją, przywróci jej naturalny wygląd i zabezpieczy przed uszkodzeniami. Tego typu preparaty tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę, która zapobiega przenikaniu brudu i tłuszczu w głąb materiału. Więcej o metodach konserwacji skóry znajdziesz w artykule „Jak usunąć plamy z skóry naturalnej na kanapie? Zalanie”.

Środki do skór OTTIMO 2 x 100ml

 

Jak przywrócić matowy wygląd skóry meblowej?

Jeśli Twoja skóra meblowa zaczęła się świecić, istnieją sposoby, aby przywrócić jej pierwotny, matowy wygląd.

Delikatne mycie

Pierwszym krokiem jest dokładne, ale delikatne mycie skóry. Użyj miękkiej ściereczki nasączonej letnią wodą z odrobiną łagodnego mydła. Unikaj silnego pocierania, które może uszkodzić powierzchnię skóry. Po umyciu, dokładnie osusz skórę suchą, miękką ściereczką.

Stosowanie specjalistycznych środków

Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do skóry meblowej, które mogą pomóc przywrócić jej matowy wygląd. Warto poszukać preparatów o działaniu matującym, które usuwają nadmiar tłuszczu i olejów z powierzchni skóry.

Środki do skór OTTIMO 2 x 250ml

 

Pielęgnacja domowymi sposobami

Niektóre domowe sposoby mogą być równie skuteczne w przywracaniu matowego wyglądu skóry. Jednym z nich jest użycie roztworu wody z octem (w proporcji 1:1), który pomoże usunąć tłuszcz i oleje. Po zastosowaniu roztworu, dokładnie osusz skórę i zastosuj balsam do skóry, aby ją nawilżyć i zabezpieczyć.

Techniczne aspekty matowej skóry

Z technicznego punktu widzenia, matowa skóra ma na powierzchni nierównomierną strukturę, co powoduje, że światło nie odbija się, ale załamuje, dając efekt matu. W miarę użytkowania, regularne tarcie i ekspozycja

Trendy wnętrzarskie 2024 – co najchętniej wybierają klienci?

Ultranowoczesne i niebanalne narożniki w naszej ofercie – 5 przykładów

Rozwiewamy 7 mitów o skórze: skóra naturalna jest zimna, pęka i szybko się niszczy!

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *